Göz Nezlesi (Konjuktivit) Nedir?

Göz nezlesi (konjuktivit) nedir? Göz nezlesinin nedenleri nelerdir? Hangi belirtiler göz nezlesine işaret eder? Göz nezlesinin tedavisi nasıldır?

05.08.2020-17:54 - (Son Güncelleme: 18.05.2021-12:18)

Göz nezlesi bakteriyel kaynaklı da olabilir. Bu da bulaşıcı bir türdür; göz damlası (Antibiyotik) verilebilir. Doktorunuzun önereceği bir merhemi de kullanabilirsiniz.  Bulaşıcı olmayan göz nezlesi ise alerjik olandır. İlkbahar ve yaz aylarında daha çok görülür; sonbaharın başlarında da rastlanır. Peki, göz nezlesi nedir?

GÖZ NEZLESİ NEDİR?

Göz nezlesi ağırlıklı olarak bakteri ve virüslerden ötürü meydana gelen bir hastalıktır. Konjonktiva, gözün beyaz bölümünün bir kısmını örten ince bir zardır. Konjonktiva ve göz kapağının iç yüzeyi iltihaplandığında, enfeksiyon kaptığında göz nezlesi oluşur.

En büyük nedeni yukarıdaki bölümde de aktardığımız üzere gibi bakteriler ve viral etkenler olsa da bunların dışında başka birtakım nedenler de olabilmektedir. Bunlardan bazıları, ultraviyole ışıkları, kimyasal bazı maddelerle iç içe kalma, vücutta tahriş ve alerjiler göz nezlesi nedenleri arasındadır. Göz nezlesi bulaşıcıdır; soğuk algınlığı virüsü ile aynı türde bir virüs alan göz nezlesi, kısa sürede diğer göze de sıçrama tehlikesini taşır.

GÖZ NEZLESİ NEDENLERİ NELERDİR?

Göz nezlesi nedenleri en çok virüs, bakteri, alerji ve kimyasal maddelerdir. Bakteriyel ve virüs kaynaklı göz nezleleri bulaşıcıdır. Alerjiden ve kimyasal maddeler nedeniyle meydana gelen göz nezleleri ise bulaşıcı değildir.

Kimyasal madde veya dış etkenler nedeniyle oluşan göz nezlesinde şunlar etkendir:

Gözde yaralanma meydana gelmesi

Havuzlardaki fazla klor

Çeşitli makyaj malzemeleri

Yoğun olarak gözün ışığa maruz kalması

Kontakt lens kullanımı

Bazı yabancı objelerle gözün temas etmesi

Dumana maruz kalma

Konjonktivit hastalığı aynı zamanda bazı hastalıklardan ötürü de oluşabilir. Bazı kanser türlerinde, tiroid hastalarında, tüberkülozda vb. ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

GÖZ NEZLESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz nezlesi bazı belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler sizde de varsa vakit kaybetmeden bir doktora danışabilirsiniz.

Göz nezlesi belirtileri şunlardır:

Gözün beyaz kısmının kırmızılaşması (Pembeleşmesi)

Tek veya iki gözde birden kaşıntı, yanma hissi

Pütürlü bir ağrı hissetme

Aşırı sulanma meydana gelmesi

Göz kapağının şişmesi

Gözde çapaklanmanın artması

Sabahları gözleri açmakta zorlanmak (Kirpikler veya göz kapakları zor açılır)

Işığa karşı artan hassasiyet

  Bu belirtilere bir ya da iki gözde birden sahipseniz göz nezlesi olma ihtimaliniz çok yüksektir.

  GÖZ NEZLESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Göz nezlesi tedavisi nezlenin türüne göre değişebilir. Viral göz nezlesi en zorlu olanlardan biridir ve kesin bir tedavisi yoktur. Doktorunuz reçeteli antiviral ilaç yazabilir.

  Bakteri kaynaklı göz nezleleri ise genelde 1-2 haftada düzelme gösteriyor. Çoğunlukla antibiyotik göz damlaları ve kremler kullanılıyor.

  Alerjik göz nezlesinde ise alerjiye yönelik çeşitli göz damlaları reçete edilir. Nezlenin şiddetine göre verilen ilaçlar ve uygulanan tedavi değişebilir.

  YORUM YAZ..

  BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR