Google'den flaş hamle: 'Dijital Telif Yasası' Türkiye'de de harekete geçilebilir!

Google, Avrupa'daki 300 medya kuruluşuna 'telif hakkı' çerçevesinde ödeme yapmayı kabul etti. Google'ın birçok AB ülkesi için 'telif hakkı ödeme kararı' sonrası benzer bir sistemin Türkiye'de de uygulanması gerektiği yeniden gündeme geldi. SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan konuyla ilgili açıklamasında, Google'ın Avrupa Birliği'nin Telif Hakkı Kuralları'nı kabul ettiğini vurgulayarak, Türkiye'nin de dijital telif yasası çıkarması gerektiğini ifade etti.

19.05.2022-09:28 - (Son Güncelleme: 19.05.2022-14:27) Google'den flaş hamle: 'Dijital Telif Yasası' Türkiye'de de harekete geçilebilir!

Tüm dünyanın en çok arama motoru ve birçok platformunun kullanıldığı Google, devrim yaratacak bir kararı AB ülkelerinde başlatıyor. Google'ın, internet haberciliği ve yeni nesil habercilik bakımından devrim yaratan kararı birçok AB ülkesindeki 300 medya kuruluşunda başlıyor. Ücretsiz içerikler üzerinden para kazanması dolayısıyla suçlanan Google, 300 medya kuruluşuna 'telif hakkı' ödemesi yapacak.

Google'dan açıklama: Anlaşma imzaladık

Google'ın haber ve yayın ortaklarından sorumlu direktörü Sulina Connal konuyla ilgili yapmış olduğu açıklama doğrultusundai, 'Şu ana kadar Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda'da 300'den fazla yerel, lokal ve sektörel medya kuruluşuyla anlaşma imzaladık' açıklamalarında bulundu. Diğer taraftan; Platformun diğer medya kuruluşlarının da ödeme sistemine dahil olması için süreci kolaylaştıracak bir düzenleme geliştireceğini dile getirdi.

Google'ın Avrupa'daki 300 medya kuruluşu için önemli kararı sonrası, Türkiye için de benzer bir sistemin gerektiği tartışmaları tekrar gündeme bomba gibi düştü.

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan yaptığı açıklamada, Google'ın geçtiğimiz Kasım ayında AFP ile yaptığı anlaşmanın tüm dünya için büyük bir örnek teşkil ettiğine dikkati çekerek, 'Türkiye'de de bu regülasyonları uygulayan kurumların düzenlemeleri lazım' ifadelerinde bulundu.


Sosyal medya yasası algıyı yıktı

Sosyal medya yasasına vurgu yapan Levent Eraslan, sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'ye gelmeyeceğine yönelik bir algının olduğunu, ancak ağır ceza ve düzenlemelerin ardından bu algının kırılarak sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'ye geldiğini söyledi.

'Google, telif yasası imzaladığı zaman haber ve içerikler için para ödeyecek' diyen Levent Eraslan, Google'ın bu süreçten uzak durmak adına bunu gündeme getirmediğini ve sınırlı tuttuğunu ifade etti. Eraslan, 'Türkiye'de en çok kullanılan arama motoru Google. Elbette yapılan haberlerin, çalışmaların, verilen emeğin mutlaka teliflendirilmesi gerekli' diye dile getirdi.

Levent Eraslan, dijital telif yasası tartışmalarının geçtiğimiz yıllarda da gündeme geldiğini, ancak yasanın halen çıkmadığı için de bu tartışmaların sürdüğünü söyledi. Levent Eraslan, "Düzenleyicilerin mutlaka telif yasasında çağın güncel gerekliliklerine yönelik, bir kurgu, bir güncelleme ve hatta yenileme yapması gerekir" dedi.

3 yıl önceki karar

Google, 3 yıl önce Avrupa Birliği'nin (AB) telif yasasına uyarak diğer çevrimiçi platformların müzisyen, yazar, gazeteciler, performans sanatçıları ve medya kuruluşlarına yönelik düzenlenen telif yasasına uyma kararı almıştı.

'Search yaptığımızda gelen her şeyin bir bedeli var'

Google'ın kararı hakkında konuşan Levent Eraslan, 'SEARCH kısmına ilgili konuyu yazıp tıkladığımızda gelen her şeyin bir bedeli var. Google, Avrupa Birliği Telif Hakkı Kuralları'nı kabul etti. Avrupa Birliği'nin telif hakları Google'ı buna mecbur etti. Burada bir regülasyon/düzenleme var. AB'nin telif hakkı kuralları olmasaydı, Google, içeriklere para vermek için böyle bir sisteme gitmezdi. Bizim de bunu zorunlu hale getirmemiz gerekiyor.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Avustralya, Kanada da bunları yaptı.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Hükümetlerin, çevrimiçi platformların içeriklerine yönelik aracı olduğunu görüyoruz. Ama bizim yasalarımız da bunları tam karşılamıyorsa, Google ödeme yapmıyor' açıklamasında bulundu. 

Levent Eraslan; İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Basın İlan Kurumu, BTK gibi kurumların bu sürece öncülük etmesi gerektiğinin altını çizdi.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal