Gizli Şeker İçeren 8 Gıda

Bazı gıdaların içeriği bilinmeden tüketiliyor. İçeriğini bilmediğiniz, o şeker bombası gıdalar sağlığınızın en gizli tehlikesi. Şaşıracağınız bu listeyi sizler için sıraladık. Hangi gıdalarda şeker oranları çok yüksek? Gizli şeker içeren besinler neler?

07.03.2021-10:18 - (Son Güncelleme: 07.03.2021-10:18) Gizli Şeker İçeren 8 Gıda

Diyet yaparken paketli gıdalardan kaçınmak gerekiyor. Bunun nedeni bu gıdaların çok sayıda katkı maddesi ve yüksek oranda şeker içermeleridir. Çok lezzetli ve iştah açıcı olan pek çok paketli gıdanın %80'i eklenmiş şeker barındırmakta.

Şeker bağımlılığının temelinde dopamin yatıyor çünkü şekerli besinler bu ihiyacımızı karşılıyor ve bağımlı hale getiriyor.

Şeker bağımlılığınızdan kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için şekeri hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız şeker tüketiminden kaçınıyorsunuzdur. Ancak bazı besinler gizli şeker içeriyor. Bu yüzden sporcular, diyet yapanlar ve, çeşitli hastalıkları olanlar bu gizli şeker içeren besinlere dikkat etmeli.

KONSERVE SEBZELER

Fasulye, domates, bezelye gibi konserve gıdaların etiketlerini okuduğunuzda içerdikleri eklenmiş şeker miktarına şaşıracağınıza eminiz. Bu gıdalara şeker eklentisi yapılmasının sebebi elbette lezzetlerini artırmak.

DİYET ATIŞTIRMALIKLAR

Piyasada diyet ürünü olarak sunulan ve sağlıklı beslenmeye dikkat eden tüketicilere oldukça cazip görünen sayısız besin bulunuyor. Fakat yağsız ve diyet dostu olarak pazarlanan bu besinlerin büyük bir kısmına da ne yazık ki yüksek miktarda şeker ekleniyor.

MISIR GEVREKLERİ

Kahvaltılık tahıllarda gizli şeker içeriyor!   O derece ki, sağlıklı zannedilen bazı kahvaltı gevrekleri bir dilim kekten bile daha fazla şeker içeriyor. Bu yüzden etiketini okumadan satın aldığınız mısır gevreklerinin kan şekerinizi hızla yükseltme ihtimalini asla unutmamalısınız!

EKMEKLER

İlginç bir bilgi ama,  tahıllı ve esmer ekmek gibi birçok ekmek türüne de şeker ekleniyor. Maalesef market raflarında gözünüze daha sağlıklı gibi görünen paketli ekmeklerin bazıları gizli şekerlerle dolu olabilir. Bu yüzden gizli şekerleri vücudunuza almak istemiyorsanız paketli ekmeklerin etiketini okuyarak şeker içermeyenleri tercih edebilir ya da ekmeğinizi güvendiğiniz bir fırından satın alabilirsiniz. Ya da ekmeğinizi kendiniz yapabilirsiniz.

SMOOTHIE'LER

Sağlıklı beslenme diyince akıllara bu sağlıklı içecekler geliyor.  Elbette evde hazırladığınız smoothie'leri içine ne koyduğunuzu bildiğiniz için güvenle içebilirsiniz. Ancak dışarıda sipariş ettiğiniz smoothie'ler sandığınız kadar masum olmayabilir. Çünkü daha lezzetli olmaları için ne yazık ki birçoğuna şeker ilave ediliyor.

MEYVELİ YOĞURTLAR

Yine lezzetlerini artırmak amacıyla hazır meyveli yoğurtların da neredeyse tamamına şeker ekleniyor. Bu sebeple hazır meyveli yoğurtlar almak yerine dilerseniz sade yoğurdunuzu tercihinize göre toz tarçın ve meyveyle tatlandırarak yiyebilirsiniz.

SOSLAR VE ÇEŞNİLER

Yemeklerimizi, salatalarımızı ve çorbalarımızı tatlandıran sos ve çeşnilerin de birçoğu yüksek miktarda şeker içerebiliyor. Eğer bunların içinde yer alan şekeri kendinizden uzak tutmak istiyorsanız bu sos ve çeşnilerinizi de kendiniz yapma yoluna gidebilirsiniz.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal