Esnaftan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 6 Maddelik Talep

Restoran ile kafelerin halini ilk Kabine toplantısında değerlendireceğini bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a esnaftan altı maddelik istek listesi geldi.

24.01.2021-16:56 - (Son Güncelleme: 24.01.2021-16:56)Esnaftan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 6 Maddelik Talep

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Bendevi Palandöken, geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılığıyla İstanbul Vahdettin Köşkü'nde kabul edildi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamasında, müzakerenin oldukça pozitif bir havada geçtiğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a koronavirüs nedeniyle altı maddelik bir dosya sunumu yaptığını açıkladı.

Sunum yapılan dosya içeriği ile ilgili bilgi aktaran Palandöken, pandemi sebebiyle işleri ve/veya işletmesi zarara uğrayanların, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından kullandıkları ve ödemesini yapamadıkları kredi taksitlerinin 1 sene süre ile faizsiz ötelenmesini, kredi alamayan esnaf ile sanatkarlara da minimum bir sene ödemesiz faizsiz kredi desteği temin edilmesini istediklerini ifade etti.

Palandöken, dosyada bulunan öteki maddeleri şu şekilde sıraladı:

''Esnaf ve sanatkarlarımıza sağlanan doğrudan nakit ve kira desteği kapsamı genişletilerek devam ettirilmelidir.

Sosyal güvenlik prim ödemeleri ile vergi, elektrik, su, doğalgaz fatura bedelleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmelidir.

Kısıtlamalar nedeniyle faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet, kafe, kır bahçesi, elektronik oyun salonları, bilardo salonları ve halı saha işletmecileri ile hizmetleri yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi işletmelere müşteriler için HES kodu zorunluluğu getirilerek faaliyetlerinin başlamasına olanak sağlanmalıdır.

Ticari araçlar için indirimli akaryakıt imkanı sağlanmalıdır.

Sigorta prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan sağlayan uygulama 1 yıl süreyle uzatılarak devam ettirilmelidir."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR