Esad'ın Halep'teki Hastaneyi Vurması Binlerce Sivili Mağdur Etti

Esad'ın Halep'teki hastaneyi vurması binlerce vatandaşın mağdur olmasına sebep oldu.

23.03.2021-09:53 - (Son Güncelleme: 23.03.2021-09:53)Esad'ın Halep'teki Hastaneyi Vurması Binlerce Sivili Mağdur Etti

400 BİN SİVİL SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MAHRUM KALACAK

Etarip ilçesinde hedef aldığı hastanenin hizmet dışı kalmasıyla, yaklaşık 400 bin sivil sağlık hizmetinden mahrum olacak. Etarib Hastanesi'nin Müdürü Ömer Hallak, rejim güçlerinin hastaneye karadan karaya atış yapılan silahlarla çok sayıda saldırı düzenlediğini konuştu. 

BİRÇOK KLİNİK KULLANILAMAZ HALE GELDİ 

Bir anda bombardıman altında kaldıklarını belirten Hallak, ''Jeneratör odası, acil bölümü, doğumhane ve birçok klinik kullanılamaz hale geldi.'' Hallak, hastanede, Etarib ve civarında yaşayan 400 bin sivile sağlık hizmeti verildiğini ve aylık 6 ile 7 bin sivilin tedavi olduğunu belirtildi. Saldırıda vücudunun farklı yerlerinden yaralanan hastane çalışanı Murhaf Lattuf ise ''Günlük rutin çalışmamıza devam ediyorduk. Yoğun saldırıya maruz kaldık. Patlamalar meydana geldi. İnsanlar yere yığıldı.'' Saldırı sırasında muayene olmak için hastanede olduğunu belirten Eteribli Cuma Lattuf da ''Bir anda yoğun saldırı altında kaldık.'' 

İDLİB’DEKİ SON DURUM 

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 ''gerginliği azaltma bölgesi'' oluşturuldu. Fakat rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteği ile 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı. Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi. Son olarak Türkiye ile Rusya arasında, 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı. 

3 SENEDE 2 MİLYON SİVİL, YERLERİNDEN OLDU

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes, büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde, yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Esad ve İran destekli teröristler İdlip'te hastaneye saldırdı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal