Erken dönemde fark edilmeyen hastalık zamanla görme kaybına yol açıyor!

'Makula' ismi verilen ve gözün merkezi görmesinden sorumlu olan, bölgedeki yapısal bozulma sonucu ortaya çıkan ve sarı nokta hastalığı (yaşa bağlı makula dejenerasyonu) olarak adlandırılan hastalık zamanla görme kaybına neden olabiliyor.

25.07.2022-14:45 - (Son Güncelleme: 25.07.2022-16:53) Erken dönemde fark edilmeyen hastalık zamanla görme kaybına yol açıyor!

Sarı nokta hastalığı, yaşlanma süreci ve diğer nedenlere bağlı olarak başlayan ve erken teşhis döneminde hiçbir şikayet oluşturmadığı için genellikle 2. veya 3. evrelerde tehşis ediliyor.

Sarı nokta hastalığı nedir

Doç. Dr. Selim Demir, sarı nokta hastalığı ile ilgili kısa bilgiler verdi. 'Gözün keskin görmesini sağlayan yaklaşık bir mercimek tanesi büyüklüğünde olan sinir tabakasında ortaya çıkan hastalığa sarı nokta hastalığı adı verilmektedir. Gözün en arka kısmında yer alan retina (sinir hücre) tabakasında sinir hücreleri her yerde eşit yoğunlukta değildir. Göze gelen ışıkların odaklandığı merkez ‘makula’ olarak adlandırılan ve keskin görmemizi sağlayan yerdir. Makulayı, lutein ve zeaksantin adlı göze özgü sarı pigmentler fazla ışık hasarından korumaktadır. Bu pigmentlerin rengi nedeniyle burası sarı nokta olarak adlandırılır. Özetle küçük bir alanda çok yüksek metabolik aktivite vardır. Ömür boyu yoğun metabolik aktivite sonucu makula (sarı nokta) artık toksik artıklarını temizleyemez hale gelmekte ve retina hücrelerinin beslenmesi bozulmaktadır. Beslenemeyen sinir hücrelerinin fonksiyonlarını kaybetmesi ve ölmesine sarı nokta hastalığı denilmektedir.' şeklinde açıklamada bulundu.

Görmemizi yavaş yavaş tehdit ediyor

Görmemizi yavaş yavaş tehdit ediyor

Doç. Dr. Selim Demir, sarı nokta hastalığının kuru tip ve yaş tip olmak üzere iki türü olduğunu söyleyip ardından söz konusu türler ile ilgili açıklamalarda bulundu; 'Kuru tip en sık görülen sarı nokta hastalığıdır. Kuru tip olarak çok şükür ki yavaş ilerleme göstermektedir. Hastalık başlangıcı ile görmeyi çok ciddi etkileyecek ileri aşamaya gelmesi birçok hastada 10 yıldan daha fazla bir süre almaktadır. Kuru tipte sarı nokta altında temizlenemeyen metabolik artıkların birikmesi ile ‘druzen’ adlı beyaz-sarı renkli noktasal odaklar oluşur. Bunların artması ile sinir hücre tahribatı artar ve görme azalır. Hastalığın yaş tipi ise maalesef ciddi ve ani görme kaybına neden olmaktadır. Ortaya çıkan görme kaybı ağrısızdır. Yaş tip, sarı nokta bölgesinin beslenme bozukluğu sonucu salgıladığı damar büyüme faktörleri (VEGF) nedeniyle kontrolsüz anormal damarlar ve bu damarlardan kanama ve sızıntılar şeklinde gerçekleşmektedir.' dedi.

Hangi yaşlarda daha sık görülüyor

Dç. Dr. Demir'in yaptığı açıklamaya göre 60 yaş ve üzerinde daha sık görüldüğünü açıklayıp ekledi:  'Bu hastalık bir ileri yaş hastalığıdır. Yaş ilerledikçe yapabildiğimiz birçok şeyi eskisi gibi yapamıyorsak, görme fonksiyonu da ileri yaşa bağlı azalmaktadır. Gözün en fazla çalışan bölgesi olan sarı nokta da yaşlanma ile eski performans kaybolmaktadır. Bu hastalık özellikle 60 yaş ve üzerindeki insanlarda daha fazla görülür. Genetik yatkınlık, güneş ışığına maruziyet, sigara kullanmak risk faktörleri arasındadır. Hastalık ilerleyici yapıda olduğu için erken dönemde daha hafif, belli belirsiz şikayetler olabilirken, ileri evrelerde şikayetler artmaktadır. Çizgilerin eğik görülmesi, cisimlerin olduğundan daha büyük veya küçük görülmesi hastalığın erken görülen şikayetleri arasındadır. Özellikle kitap okurken bazı bölgelerdeki yazıların çukurlaşması ya da eğilmesi sarı nokta hastalığının belirtisidir. Görme bulanıklığı, bakılan yerin merkezini net göremezken kıyıları seçebilmek daha ileri aşamada görülen tablolardır. Glokom (göz tansiyonu) hastalarında hasara bağlı görme alanın kıyılarda daralma görülürken sarı nokta hastalığında bunun tam tersi olmaktadır. Yani hastalar kıyıları görebilirken merkezi görmekte güçlük çekmektedir' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Berkay Çakmak
berkay61cakmak@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal