Dilekçe Nasıl Yazılır

Kamu işlerinde uğraşanların ya da kamu ile ilgili işleri olanlar ve yahut bir yerlere dilekçe vermek zorunda olanların sorduğu tek bir soru var dilekçe nasıl yazılır. İşte bu sorunun cevabı

Dilekçe Nasıl Yazılır

Çoğu insanın hayatında bir defa dahi olsa dilekçe ile işi olmuştur. Aslına bakarsanız bir defa olması mümkün değil çünkü hemen hemen her işimizi hallederken bir dilekçe yazıyoruz. Peki dilekçe nasıl yazılır diye düşündünüz mü?

Dilekçe yazmanın belli başlı kuralları vardır bu kurallara muhakkak uymak gerekir. Bu sebepten ötürü dilekçe nasıl yazılır sorusu bu bağlamda daha çok önem kazanıyor. Neden diye soracak olursanız şöyle cevaplayalım. Dilekçe resmi bir kağıttır ve üzerinde oluşacak küçük bir hata sebebiyle dilekçe işlem görmez olabilir. Bu nedenden ötürü de dilekçe nasıl yazılır diye ormanız ve doğru cevabı bulmanız gerekiyor.

DİLEKÇE NASIL YAZILIR?

Kesinlikle ama kesinlikle Çizgisiz beyaz kağıda yazılması gerekir. Yarım kağıt buruşuk kağıt katlanmış kağıt kullanılmamalıdır. Dilekçe kağıdının arkasına geçilmemelidir çok gerekiyorsa ikinci bir kağıt tutulmalıdır

Bilgisayar’da yazılıp yazıcıdan çıktı alınması mümkündür, eski bir yöntem olan daktilo ile de yazılabilir. Dolma kalemle ve tükenmez kalemle yazılmas mümkündür sadece kalem rengi mavi ve siyah olabilir.

Kime hitap ediyorsanız ya da hangi kuruma o kısmı yazarak dilekçeye başlanması gerekir. Ayrıca kesinlikle dilekçenin yazıldığı yer ve yazıldığı tarih belirtilmesi mecburdur.

Vesikalık ve ya biometrik resim kullanılmalı yazı dili üslubu saygılı ve ciddi olması gerekir.

Dilekçe yazılmasının nedenini açıklayacak durumlar kısa ama açık bir şekilde yazılmalı gereksiz ayrıntılardan uzak tutulmalı

Dilekçe yazılmasının nedeni olan durum yasal olmalı, yasa dışı bir şey dilekçe sebebi olamaz

Eğer üst makama bir dilekçe yazıyorsanız mutlaka harekete geçirici cümlenin sonunda ‘’ arz ederim ‘’ ibaresi kullanılmalıdır.

Dilekçe yazarken yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir. Ayrıca Dilekçe sahibinin adını soy adını ve adresi belirtilmelidir.

Bir dilekçe imza kampanyası değildir sadece dilekçeyi yazanın imzası bulunması gerekir. Eğer birden fazla kişi aynı durumdan dolayı bir işlemi varsa, böyle durumlarda ayrı ayrı dilekçe tutmalıdır

Ek bir bilgi eklenecekse dilekçenin sonunda ekler diye bir başlık atılır ve altında yazılır.

 

Son Dakika Emlak Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR