Emekli maaşı ne kadar olacak? 2024 emekli maaşına ne kadar zam gelecek?

Emekli maaşı hakkındaki son dakika gelişmelerini takip eden vatandaşlar, maaşlarına yeni yılda ne kadar zam yapılacağını heyecanla bekliyor. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaş zammı ne kadar olur? İşte tüm detaylar…

02.12.2023-17:17 - (Son Güncelleme: 02.12.2023-17:17)

Milyonlarca emekli, Ocak ayında kesinlik kazanacak olan emekli maaş zammı ile ilgili meraklı bekleyişini sürdürüyor. TÜİK’in Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla beraber 6 aylık enflasyon farkı ortaya çıkacak ve bu oran emeklilerin maaşlarına zam olarak yansıyacak. Öte yandan hükümetin de zam oranını emeklileri sevindirecek bir seviyeye çekebileceği konuşuluyor. Peki Emekli Maaşı ne kadar olacak? 2024 emekli maaşına ne kadar zam gelecek?

2024 emekli maaşına ne kadar zam gelecek?

Ekonomist Muhammet Bayram, şu ifadeleri kullandı; SSK, Bağkur emeklileri yüzde 38-39 civarında enflasyon farkı alacaklar. Memur emeklileri de toplu sözleşmeden kaynaklı zam alacaklar. Toplamda bütün emeklilere yüzde 50’ye yakın artış bekliyoruz.

Emekli Maaşı

En düşük emekli maaşı kaç TL olacak?

En düşük emekli maaşı şu anda 7500 TL. Nisan ayında artışla beraber 5500 TL’den 7500 TL’ye çıkarıldı ancak temmuz ayında artış olmadı. Sene başı itibarıyla ciddi artış yapılmasını bekliyoruz.

Önceki dönemlerde en düşük emekli maaşı, asgari ücretin yüzde 88’ine tekabül ediyordu. Bu yüzde 66 seviyelerine indi. Eğer asgari ücret düzeyi 16 bin TL civarına çıkarsa burada en düşük emekli maaşı ile aradaki fark açılacaktır. Şu anda 12.250-12.500 TL civarında en düşük emekli maaşı olmasını öngörüyoruz.

Bunu yaparken de en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesini bekliyoruz. Bundan sonra yapılacak oransal zamda en düşük emekli maaşına en yüksek oranda zam yapılmasını temenni ediyoruz. O sebeple en düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesi gerekiyor.”

Emekli maaşına refah payı verilecek mi?

Yüzde 38-40 civarında enflasyon farkı bekliyoruz. Memurlara toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 9’luk fark var. Bu da yüzde 47’lere tekabül edecek. Refah payı ile birlikte ben yüzde 50’ye yakın artış olacağını düşünüyorum.

Son yıllarda SSK, Bağkur ve memur emeklilerine aynı oranda zam yapıldı. O nedenle yüzde 50’ye yakın artışın bütün emeklilere yapılacağını düşünüyoruz.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal