Dünyanın en çok petrol üreten ülkesi konumunda bulunan Rusya, şubat ayında üretiminde yaşanan sıkıntılar ve bu sıkıntılara bağlı düşüş sebebi ile liderliği Suudi Arabistan'a bıraktı.  

Rusya petrol üretiminde liderliği Suudi Arabistan'a kaptırdı

Rusya Federal İstatistik Servisi'nin (Rosstat) son yayınladı verilerine göre, Rusya'nın petrol üretimi şubatta bir önceki aya kıyasla yüzde 9,5 azalma yaşayarak günlük 9,53 milyon varile geriledi

SUUDİ ARABİSTAN GEÇTİ

Şubat 2017'den itibaren üst üste 11 ay dünyanın en çok petrol üreten ülkesi konumunda olan ve son zamanlara kadar da bu konumunu koruyan Rusya, böylelikle şubat ayında günlük 9,98 milyon varil petrol üreten Suudi Arabistan'ın ardında kalarak 2'nci sıraya düştü.

Petrol ihracatının Rusya'nın toplam ihracattaki payı ise aynı dönemde yüzde 29,9 seviyesinde seyrederken, tüm yakıt ve enerji ürünlerinin payı ise yüzde 45 seviyesinde gerçekleşti.

Şubat 2017 yılı itibari ile üst üste 11 ay dünyanın en fazla petrol üreten ülkesi konumunda olan ve bu konumunu uzun süre koruyan Rusya, böylelikle şubat ayında günlük 9,98 milyon varil petrol üreten Suudi Arabistan'ın ardında kalmış oldu ve 2'nci sıraya düştüğü kaydedildi.

2017’DE NASIL BİR DURUM VARDI

Rusya Federal Gümrük Servisi verilerine göre, ülkenin petrol ihracatı gelirleri bir önceki yıl 2016'ya göre yüzde 26,6 artarak 93,3 milyar dolara çıkmıştı. Bu dönemde doğalgaz ihracatı gelirleri ise yüzde 22,1'lik artışla 38,1 milyar dolara yükseldiği kaydedilmişti

Söz konusu dönemde Rusya'nın petrol ihracat hacmi yüzde 0,8’lik düşüşle 252,6 milyon tona gerilemişken, doğalgaz ihracat hacmi ise yüzde 5,7 artarak 210,2 milyar metreküpe çıkmıştı.

 Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.