Brent türü ham petrolün varil fiyatı, küresel piyasada arz fazlasının sürmesi ve JP Morgan'ın önümüzdeki seneye yönelik petrol fiyatları öngörüsünü aşağı inmesiyle 13 ay aradan sonra ilk kez 60 doların altına kadar indi.

Uluslararası piyasada en yaygın olarak kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, geçtiğimiz günü 62,60 dolardan tamamlamasından sonra bugün yüzde 5,2 inmeyle 59,36 dolara kadar düştü.

ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da dünü 54,02 dolardan kapatmasından sonra bugün yüzde 6,2 azalışla 50,64 dolara kadar geriledi.

Bu sonuçla, her iki ham petrolün varil fiyatı Ekim 2017 tarihinden bu yana en düşük seviyelerini gördü.

Amerikalı yatırım hizmetleri kuruluşu JP Morgan tarafından yapılan açıklamada, Brent petrol için gelecek seneye yönelik tahminini 83,50 dolardan 73 dolara düşürdüğünü belirtti ve petrol fiyatlarının 2020 yılında  64 dolara kadar düşebileceğinin tahmin edildiğini ifade etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkeleri ve Rusya'nın önümüzdeki ay Viyana'da gerçekleşecek toplantısına işaret eden uzmanlar, söz konusu ülkelerin üretimlerinde yeterli kesintiye gitmemesi halinde piyasadaki arz fazlası sebebi ile fiyatların daha da düşebileceğini ifade ediyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.