Konut Faizi 1.50'ye Geriledi

Geçen ay ilk olarak Ziraat Bankası’nın uygulamaya koyduğu enflasyona endeksli konut kredisi, enflasyondaki düşüşle beraber 25 puan indi. Faiz oranı 1.75’ten 1.50’ye geriledi

Konut Faizi 1.50'ye Geriledi

Geçtiğimiz ay uygulamaya koyulan yeni kredi enstrümanı 'enflasyona endeksli konut kredisi' ile konut kredisi 1.75'ten 1.50'ye indi. Bu ay açıklanan verilerle yıllık enflasyon 18.71'den 15.72 seviyesine düşünce enflasyon endeksli olarak yaratılan yeni üründe faiz oranı direkt olarak 25 puan aşağı düştü.

ORAN DÜŞMEYE DEVAM EDECEK  

İlk olarak Ziraat Bankası tarafından 17 Haziran'da uygulamaya koyulan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranları banka tarafından yeni kullandırımlar için 1.75'ten 1.50'ye düşürüldü. Haziran ayında kullandırılan konut kredileri için aylık yüzde 1.75 faiz oranı uygulanmış iken, açıklanan güncel enflasyon verisi kapsamında yeni kullandırılacak konut kredileri için aylık yüzde 1.50 oranından kullandırım söz konusu.

Vatandaşlar enflasyon oranlarındaki düşüş trendi devam ettiği sürece yeni kredi kullandırımlarında daha düşük oranlarla kredi alabilecek. Enflasyona endeksli konut kredisi kullanmış olan vatandaşlar ise faiz güncelleme dönemlerinde (6 veya 12 aylık dönemlerde) avantajlı oranlardan faydalanarak mevcut faiz oranlarını daha düşük oranlara çekebilecek. Bu kapsamda Haziran ayında aylık 1.75 faiz oranından konut kredisi kullanan ve faiz oranı güncellemesinde altı aylık periyot seçen vatandaşlar enflasyon düşüş trendinin devam etmesiyle Aralık ayında avantajlı oranlardan faydalanma fırsatı elde edecek.

1,65'TEN 1,50'YE  

120 ay vadeli 150.000 TL kredi kullanmak isteyen bir vatandaş hali hazırda sabit faizli olarak aylık 1.65 oranından kredi kullanabiliyorken, enflasyona endeksli konut kredisi kullanması halinde mevcut enflasyon verileri doğrultusunda aylık yüzde 1.50 oranında kredi kullanma fırsatı bulacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR