İstanbul Metrosu İçin Avrupa'dan Kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın, İstanbul Anadolu Yakası'ndaki metro hatları için 97.5 milyon euro kredi sağlayacağı açıklandı.

İstanbul Metrosu İçin Avrupa'dan Kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), İstanbul Asya kıtası metro hattının artırılması için 97.5 milyon euro sendikasyon kredisi verecek.

EBRD’den yapılan açıklamaya göre, toplam 410 milyon euro değerindeki projenin finansmanı çerçevesinde verilecek 97.5 milyon euro kredinin, 20 milyon euroluk bölümü Societe Generale ve 77.5 milyon euroluk bölümü de Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) tarafından sağlanacak.

Yapılan açıklamaya göre proje kapsamında Asya yakasında Üsküdar-Çekmeköy, Kadıköy-Tavşantepe ve Marmaray hatlarının genişletilmesi ve söz konusu demiryolu ağına günlük ek 350 bin yolcu eklenmesinin hedeflendiğini bildirdi.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, söz konusu finansmana ilişkin şu değerlendirlerde bulundu:

“Bu proje, EBRD’nin örnek olarak gösterilen duruşu ve Türkiye’ye ne şekilde destek olabileceğinin iyi bir örneği. Bu işbirliğine, ticari borç veren kurumlara ulaşmanın zor olduğu  bir zamanda başlamıştık, bu da zorlu durumlarda güvenilir bir ortak olduğumuzu gösteriyor. Proje, kentsel ulaşımı geliştirmesi ve çevre kirliliğini artırarak insanların günlük yaşamlarını geliştirme kapsamında İstanbul’un karşılaştığı en önemli sorunlarla baş etmesi açısından oldukça önem taşıyor.”

Yeni metro hatlarının inşaatı kapsamında iki ikmal deposu ve bir bağlantı tüneli yapılacağı belirtilirken, projede en az 250 kişinin çalışmasının hedeflendiği ve bu kişilerin EBRD çatısı altında eğitim ve sertifika programına katılmasının amaçlandığı vurgulandı. EBRD Altyapı Direktörü Nandita Parshad, “ekonomik ve çevresel ihtiyaçlara paralel olarak altyapı gelişimi Türkiye için büyük önem taşıyor”.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR