Marmara bölgesinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı balık fiyatlarının oldukça artmasına neden oldu. Dar gelirli vatandaşın sofrasını süslediği hamsi fiyatları yüzde 300 oranında zamlandı.

TEZGAHTAKİ FİYATLAR CEP YAKIYOR

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde 3 gündür etkili olan soğuk hava ve aralıklarla sürerken kar yağışından dolayı balıkçı tekneleri denizeçıkamadı. Balıkçıların denize açılamaması Bandırma Balık Hali'nde tezgahların boş kalmasına neden olurken, bu vaziyet balık fiyatlarında zam olarak kendini gösterdi.

'TALEP FAZLA, BALIK AZ'

Bandırma Balık Hali'nde esnaflıkla uğraşan Cem Tecimen İHA'ya yaptığı açıklamada, 'Takriben bir haftadır lodos ve poyrazla başlayan soğuk hava yüzünden balıkçı motorlarımız şu an bağlı. Kendine güvenen, cesareti olan çok az balıkçı denize açılıyor. Az balık tutuluyor. Hamsinin kulağına kar suyu kaçtı. Talep fazla, ama balık az. Çünkü balıkçılar çalışamıyor. Hamsinin kilosu iki gündür 30 TL'den satılıyor. Karadeniz'den bu taraflara gelen yollar kapalı. Karacabey, Mudanya yolları kapalı. O taraflardan balık gelmiyor. Dolayısıyla Güney Marmara'da çok az sayıda gırgır denizde olduğu için hamsinin fiyatı yükseldi. İnşallah önümüzdeki günlerde havalar düzelirse balıkçılarımız denize açılacak ve balık bollaşınca fiyatlar da düşecek. Ama havalar düzelmezse aksi takdirde hamsinin fiyatı 40-50 TL'leri bulabilir' ifadelerini kullandı.

Tecimen, hamsiden başka, istavrit balığının kilosunun 20 TL'lerde alıcı bulduğunu, son zamanları olan  çinekobun kilosunun da 50 TL'ye alıcı bulduğunu söyledi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.