Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası (FED) şahsında kendi mülkiyetinde yer alan altınların tamamını 2017’de Türkiye’ye getirdi. TCMB’nin Türkiye’deki ve Halk Bankası’nın yurt dışından sağladığı altınlarla beraber BİST’te 220 ton altın depo edilmeye başladı. Ziraat ve Vakıfbank’ın da 95 ton altını getirme çalışmalarına hız verdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kur baskısından kurtulmak amaçlı dolara karşı altın kullanımı” duyurusu dikkatleri bankalara çevirdi. Merkez Bankası (TCMB) 2017 senesi faaliyet raporunda altın rezervleriyle alakalı önemli gelişmelerin olduğu tespit edildi. Bu hususta Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası (FED) nezdinde kendi mülkiyetinde yer alan altınların hepsini 2017 senesinde Türkiye’ye getirdi. 2016 senesinde FED hesaplarında yaklaşık 28.7 ton olarak belirlenen TCMB’ye ait altın tutarı 2017 sene sonu itibariyle bakiye vermedi. Bu hususta BİST nezdinde ki altın rezervi bakiyesi 37.2 tona vardı. Halk Bankası da yurt dışında yer alan altınlarını Türkiye’ye getirerek, Borsa İstanbul A.Ş’ye (BİST) emanet etti. Getirilen altının miktarı 220 tona vardı. Bunun 29 tonu Halk Bankası’na ait.

ZİRAAT VE VAKIF HAREKETE GEÇTİ

Ziraat ve VakıfBank’ın da yurt dışındaki altınlarını ülkeye getirme çabalarını başlattığı bildirildi. Ziraat Bankası’nın şu anda Londra’da 57 ton VakıfBank’ın ise Londra’da 38 ton olmak üzere toplam 95 ton kendi altını yer alıyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.