Emeklilerin Maaşı Temmuz Ayında Yükselecek

Milyonlarca emekliye her ay maaşının yüzde 4-5'i kadar ek ödeme sağlanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ödemeleri ise 53,6 ile 215,63 lira arasında. Temmuz ayında bu rakamların yükselmesi söz konusu.

Emeklilerin Maaşı Temmuz Ayında Yükselecek

Emeklilerin Maaşı Temmuz Ayında Yükselecek

Türkiye genelinde emeklilerin gelirleri her ay maaşlarına ilave edilen ek ödemeyle birlikte yükseliyor. Vergi iadesinin yerine uygulanan ek ödeme, net maaşın yüzde 4'ü, 5'i oranında veriliyor. Maaşı düşük olan emekliler yüzde 5 ek ödemeden faydalanabiliyor. Burada bir gelir sınırı yok. Bu senenin ilk yarısı için bu sınır bin 224 lira 81 kuruş. Böylelikle maaşı bin 224 lira 81 TL'den az olanlar yüzde 5, fazla olanlar yüzde 4 ilave  ödeme alıyor. Halen SSK ve Bağ-Kur emeklilerine aylık 53,6 ile 215,63 lira arasında ek ödeme sağlanıyor.

TEMMUZ AYINDA ZAM GELECEK

Hem ekilave ödeme tutarı hem de yüzde 5 sınırı Temmuz ayında yükselecek. Temmuz'da ek ödeme tutarı zamlanan yeni maaş üzerinden hesaplanacağı için yükselecek. Yüzde 5 ek ödeme sınırı da memur maaş katsayısındaki yükselme ile birlikte artacak. Memur maaşlarına Temmuz ayında  en az yüzde 5 zam uygulanacak. Buna göre; ilave ödemede yüzde 5 sınırı en az bin 286 lira 5 kuruşa yükselecek. Yani maaşı bin 286 lira 5 kuruştan düşük olanlar yüzde 5, fazla olanlara ise yüzde 4 ek ödeme verilecek.

YÜZDE 8 VE 9'LUK EK ÖDEME GÜNDEME GELDİ

Eğer enflasyon farkı meydana gelir ve memurların Temmuz ayı  zammı artarsa, yüzde 5 sınırı yükselecek. Bununla birlikte ek ödeme oranının çıkarılmasıda da gündeme geldi Emekliler, yüzde 4-5'lik oranın günümüzde düşük kaldığını ifade ederek, yükseltilmesini bekliyor. Türkiye Emekliler Derneği de 'Ek ödeme oranı en az yüzde 8-9 olsun' istiyor. Bu istek uygulamaya geçerse emeklilerin ilave ödeme tutarlarında ciddi derecece artış meydana gelecek. Emekliler maaşının yüzde 4'ü, 5'i yerine yüzde 8'i, 9'u oranında ek ödeme alabilecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri