Emekli Maaşları Hesaplamasında Yeni Düzenleme!

Emeklilerin maaş hesaplama sistemi tamamen değişiyor. Önceden üç farklı hesaplama sistemi varken artık tek bir sisteme geçilecek. Bu şekilde emeklilerin maaşlarının arasındaki uçurumda kapatılmış olacak.

Emekli Maaşları Hesaplamasında Yeni Düzenleme!

Türkiye'de emekli maaşı hesabında 3 farklı formül yer alıyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 senesinde dek olan çalışmalar için yapılıyor. Onu, 2000-Eylül 2008 arası takip ediyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008'den sonrası için yapılıyor. Ekim 2008 ardından sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üstünden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş meydana geliyor.

MAKAS ARALIĞI KAPANACAK

Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama düzeni yerine tüm dönemleri içinde alan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin gelmesi gündemde. Milyonlarca insanın beklediği düzenleme faaliyete geçirilirse, halihazırda çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş artırılacak. 2000 senesi öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı bin 389 lira düzeyinde bulunuyor. 2000 senesi ve ardıdnan emekli olanlarda ise en düşük maaş 860 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo farklılaşacak. 2008 ardından çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki fark kapatılacak.

TEK ÇATI ALTINDA İKİ SİSTEM OLUŞTURULACAK

Emekliler ayrıca kuruma göre değişik zam sisteminin de bitmesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine farklı, memur emeklilerine farklı zam yapılması uygulamasına son verilmesi istekleri var. Enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam talep ediyor, bütün emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle tespit edilmesi beklentisini taşıyor.

BİRİ BİN 485 DİĞERİ 936 TL ALIYOR

Üç değişik hesabın ortaya çıkardığı hali anlamak için taban maaşlardaki farka bakmak lazım. Taban maaş emekliliği hak edenlere bağlanan en düşük maaş demek. 2000'den önce emekli olan SSK'lının en düşük aylığı bin 485 lira. Bu aylık 2000-2008 arası için bin 165 lira, 2008 sonrası için 936 lira. 9 Bin gün prim ödeyen Bağ-Kur'lunun taban maaşı ise bin 330 lira.

"MAAŞLARDA 300 LİRALIK ARTIŞ OLUR"

Emekliler, 550 lirayı geçen maaş farkının kapanması talebinde bulundu. Bir milyondan çok mensubu olan Emekliler Derneği'nin Başkanı Kazım Ergün, problemin çözümü için şöyle bir teklif getirdi: "Mesela 2000 ardından emekli olanların alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 35'ten yüzde 60'a artırılırsa, güncellenme katsayısı olarak büyüme oranının da yüzde 100'ü dikkate alınırsa, emekli aylıklarında yaklaşık 300 liralık yükseliş olur."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR