Elektrik, Su ve Gaz Sayaçlarının Muayenesi İçin Son Tarih 28 Şubat

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde oluşturulan Zorlu Kalibrasyon Merkezi Müdürü Mehmet Akif Deniz, damga süresi biten elektrik, su ve doğal gaz sayaçlarının periyodik muayene başvuru zamanının 28 Şubat tarihinde biteceğini ifade ederek vatandaşları uyardı.

Elektrik, Su ve Gaz Sayaçlarının Muayenesi İçin Son Tarih 28 Şubat

Elektrik, Su ve Gaz Sayaçlarının Muayenesi İçin Son Tarih 28 Şubat

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde oluşturulan Zorlu Kalibrasyon Merkezi Müdürü Mehmet Akif Deniz, damga süresi biten elektrik, su ve doğal gaz sayaçlarının periyodik muayene başvuru zamanının 28 Şubat tarihinde biteceğini ifade ederek vatandaşları uyardı. Deniz tarafından yapılan yazılı açıklamada, geçerli süre kapsamında muayenesi gerçekleşmeyen sayaçlar için idari para cezası kesileceği açıklandı.

10 SENEDE BİR YAPTIRMAK ZORUNLU

Zorlu Kalibrasyon Merkezi'nde oluşturulan standartlar kapsamında sayaç kalibrasyonu gerçekleştirildiğini ve merkezin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenli olarak kontrol edildiğini belirten Deniz, konuşmasında;

'Elektrik, su ve doğal gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin 10 yılda bir yaptırılması, Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği gereğince zorunludur. Sayaç üzerinde bulunan mühürde sayacın damgalandığı yılın son iki rakamı bulunur. Bu yönetmelik kapsamındaki ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene süresinin hesaplanmasında damgalandığı yıl esas alınır ve yıl içerisinde hangi tarihte damgalanmış olursa olsun damgalandığı yıl birinci yıl olarak sayılır. Kalan süre, damgalandığı yılı takip eden yıldan itibaren hesaplanır. Başvurularda 28 Şubat son gün. 10 yıllık süresi dolan sayaçlara sahip kurumlar, mutlaka gerekli muayeneyi yaptırmalı. Özellikle dağıtım şirketleri ve organize sanayi bölgeleri müracaatlarını tamamlamalı.' ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Damga süresi biten elektrik, su ve doğal gaz sayaçlarının periyodik muayene başvuruları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınacak.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR