Dolarda Dalgalanma! 4,70'e Dayandı

Dolarda bugün bir hareketlilik yaşanıyor. Gün içinde 4,69 seviyesini geçen dolar bir nebze de olsa duruldu.

Dolarda Dalgalanma! 4,70'e Dayandı

Hafta başından beri artışını devam ettiren dolar/TL, bugün 4.6980 düzeyine dek yükseldi. Seçim dönemi ve sonrası için ekonomi politikaları ile alakalı belirsizlikler satışlara temel dayanak olarak gösteriliyor. Ayrıca Fed'in bu akşam faiz kararını duyuracak olması da riskten kaçışta önemli bir faktör.

Dolar Fed'in bu senenin geri kalanında kaç kez faiz artıracağı hususunda ipuçları verecek olan bu akşamki para politikası kararı arefesinde yen karşısında üç haftanın zirvesini görürken, euro karşısında da gücünü koruyor. Yurtiçinde ise TL, dolar karşısında yüzde 2 kayıp yaşadı. Kur, 4.6980 seviyesine dek arttı.

Dolar günün ikinci kısmının başında kademeli olarak 4.64 seviyesine indi. Euro/TL ise 4.77 seviyesinde işlem gördü.

TL cinsi varlıklara dönük algının negatif olduğunu aktaran bir analist, "Faiz artırımına karşın kur 4.50'nin altını göremiyor. Seçim dönemi ortadan kalkmadan iyileşme beklememek lazım. Dolar/TL'de iki günlük hareketin devamını görüyoruz. TL dün yüzde 1.6 kayıp ile Güney Afrika randı ile birlikte negatif ayrıştı. Genel manada bütün gelişmekte olan ülke para birimlerinde düşüş yaşanıyor. Dolarda Fed öncesi güçlü eğilim var, dün ABD TÜFE'si de fena değildi" dedi.

Borsa ekside

Son iki günde sert düşüşlerin olduğu borsada bugün düşüş hız keserek sürüyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne 500 puana yakın düşüş ile 95.000 düzeyinin altında başlarken, en düşük 94.444 seviyesi görüldü.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR