Dolar 16 Haftanın En Düşük Seviyesine Düştü!

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dünkü açıklamalardan sonra etkili olan düşüş eğilimini bugüne de ilerleyerek 5,2030 ile son 16 haftanın en düşük seviyesine indi.

Dün 5,28 sınırına kadar yükselen dolar/TL, Fed Başkanı Powell'ın 'güvercin' olarak yorumlanan açıklamaları ardından inişe geçerek günü önceki kapanışa göre yüzde 1,04 azalışla 5,2234'ten tamamladı.

Powell, ülke ekonomisinin senelik yaklaşık yüzde 3 civarında büyümeye devam ettiğini, işsizlik oranının yüzde 3,7 ile son 49 sneenin en düşük seviyesine düştüğünü ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yakın seyrettiğini ifade ederek, 'Faiz oranları, tarihi standartlara göre hala düşük ve ekonomi için nötr olacağı tahmin edilen seviyelerin biraz altında seyrediyor.' şeklinde konuştu. Powell'ın, "mevcut politika faizinin nötr seviyenin biraz altında olduğunu" söylemesini, "Fed'in faiz artırımlarına önümüzdeki sene ara verebileceği" şeklinde yorumlayan piyasalarda, dolar diğer para birimleri karşısında değer kaybetti.

Bugüne de düşmeyle başlayan dolar/TL, 5,2030 ile 7 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinden sonra saat 09.40 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,2 değer kaybıyla 5,2110'dan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,05 değer kazancıyla 5,9430, sterlin/TL de yüzde 0,03 artışla 6,7020'den işlem görüyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR