Çalışan Anne Yarım Mesai İle Tam Maaş Alabiliyor

Doğum izinlerine çıkan anneler, belli zaman yarım gün çalışarak tam maaş alabiliyor. Bununla birlikte evlat edinmelerde erkekler de bu imkandan faydalanabiliyor. İşte konu ile ilgili detaylar.

Çalışan Anne Yarım Mesai İle Tam Maaş Alabiliyor

Çalışan Anne Yarım Mesai İle Tam Maaş Alabiliyor

Doğum izinlerini kullandıktan sonra annelere  yarım çalışma kolaylığı sağlanıyor. Anneler çocuk sayısına göre belli zamanlarla haftanın yarısında çalışıp tam maaş alabiliyor. Çalışılan sürenin karşılığını işveren, çalışılmayan sürenin ücretini ise asgari ücret üzerinden İŞKUR temin ediyor. Doğumun ardından analık hali izni bitiminden sonra kadın işçi ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçiler yarım çalışma ödeneğinden yararlanabiliyor.

ŞARTLARI NELERDİR?

- İşçinin adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 senede en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması,

- Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması,

- Analık hali izninin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Analık hali izninin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün sürede en yakın İŞKUR birimine doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuru yapılması gerekiyor. Mücbir nedenler dışında, başvuruda gecikilen süre doğum veya evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülerek ödeme sağlanmaktadır.

ÖDENEK SÜRESİ NE KADAR?

- Birinci doğumda 60,

- İkinci doğumda 120,

- Sonraki doğumlarda ise 180 gündür.

- Çoğul doğumlarda bu sürelere 30 gün ilave edilmektedir.

- Çocuğun engelli doğması durumunda bu süreler 360 gün olarak uygulanmaktadır.

EN FAZLA NE KADAR SÜREYLE ÖDENİR?

- Birinci doğumda en fazla 30 gün,

- İkinci doğumda en fazla 60 gün,

- Sonraki doğumlarda en fazla 90 gün,

- Çoğul doğumlarda ek olan 30 gün için 15 gün,

- Çocuğun engelli doğması durumunda en fazla 180 gün olarak ödenmektedir.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri