Emekliye Temmuz Zammı Belli Oldu !

Emekli maaşlarına Temmuz ayında gelen zam oranı Merkez Bankası’nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre; SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 6 olacak. İşte emekliler için temmuz zammına dair her şey!

Emekliye Temmuz Zammı Belli Oldu !

Emekliye Temmuz Zammı Belli Oldu !

Milyonlarca emeklinin beklediği zam oranı belli oldu. Emekli maaşlarına Temmuz ayında gelen zam oranı Merkez Bankası’nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre; SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 6 olacak. Memurlar ve memur emeklileri için de yüzde 5'lik zama ilaveten yüzde 2 enflasyon farkı göründü.

12.3 milyon civarı emekli için Temmuz zammı adım adım yaklaşıyor. Zam oranında enlasyon en önemli etken olacak.

Bu yılın ilk 6 ayında  ortaya çıkan enflasyon SSK emeklileri ve Bağ- Kur emeklileri için zam oranını, memurlar ve memur emeklileri için ise yüzde 5'lik toplu sözleşme artışına ilaveten enflasyon farkı alıp almayacağını ortaya koyacak.

Temmuz zammına dair ilk ipucu Merkez Bankası'nın ekonomistlerle düzenlediği beklenti anketinden geldi. Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 68 katılımcı tarafından yanıtlanan TCMB'nin Nisan ayı beklenti anketi açıklandı.

Ankete göre, Nisan ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 1.61 oldu. Mayıs ayı TÜFE beklentisi yüzde 1.12 olurken, Haziran ayı TÜFE beklentisi ise yüzde 0.88 olarak gerçekleşti. Buna göre; bu yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 6 olarak gerçekleşecek.

Bu tahmin gerçekleşirse, SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için maaşlara Temmuz'da yüzde 6 oranında zam yansıtılacak, memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 5'in üzerine yüzde 2 enflasyon farkı alacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

 
 
 

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri