Borsa İstanbul'un Yeni Başkanı Erişah Arıcan Oldu!

Borsa İstanbul'un yeni yönetim kurulu başkanı belli oldu. Prof. Dr. Erişah Arıcan Borsa İstanbul'un yeni başkanı oldu.

Borsa İstanbul'un Yeni Başkanı Erişah Arıcan Oldu!

Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Borsa İstanbul'un Genel Müdürü Murat Çetinkaya ise vazifesini devam ettirecek.

PROF. DR. ERİŞAH ARICAN KİMDİR?

Prof. Dr. Erişah Arıcan, akademik hayatına 1988 senesinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat-Maliye Kürsüsünde araştırma görevlisi olarak girmiştir. 1990 senesinde M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü'ne geçen Arıcan, 1991 senesinde "Merkez Bankası ve Parasal Büyüklüklerin Denetimi" başlıklı doktora tezi ile doktor unvanını elde etmiştir.

Prof. Dr. Arıcan, 1999 senesinde İktisat Politikası Bilim Dalında Doçent, 2005 senesinde M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümünde Profesör unvanını elde etmiştir. 1998-2006 seneleri içinde M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği üstlenen Arıcan, 2006-2015 seneleri içinde ise M. Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürlüğü vazifesini gerçekleştirmiştir.

2015 Ağustos ayında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü vazisfesine atanmış ve hala bu vazifeyi devam ettirmektedir. Prof. Dr. Arıcan, 2002 senesinden günümüze M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeliğiyle birlikte 2015 Eylül ayından itibaren M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği vazifesini yapmaktadır.

Prof. Dr. Arıcan'ın, Türkiye Ekonomisi, Ekonomik Sistemler, Para- Banka, Merkez Bankacılığı ve Uygulamaları, Finansal Piyasalar ve Kurumlar üstüne bir çok akademik çalışmaları ve kitapları vardır. 1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 tarihinde de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR