2019 Yılı Mayıs Ayı Sanayi Üretimi Verileri Açıklandı

TÜİK sanayi üretimi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi Mayıs ayında senelik yüzde 1,3 azaldı, aylık yüzde 1,3 arttı.

2019 Yılı Mayıs Ayı Sanayi Üretimi Verileri Açıklandı

2019 Yılı Mayıs Ayı Sanayi Üretimi Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı ile alakalı sanayi üretim verilerini duyurdu. Sanayi üretimi senelik bazda yüzde 1,3 düşüş kaydetti; aylık yüzde 1,3 yükseldi. Ekonomistler, Mayıs'ta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin senelik bazda yüzde 2,7 düşeceğini, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda değişmeyeceğini düşünüyordu.

Senelik bazda, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 senesi Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki senenin aynı ayına oranla yüzde 2,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,8 düşerken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,1 arttı.

Aylık bazda sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 senesi Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya oranla yüzde 5,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR