Dünyanın, mimari dehasına gıpta ettiği Mimar Sinan'ın bilinmeyen 51 isim ve sıfatı!

Dünyanın yakından takip ettiği ve eserlerine gıpta ettiği vefatının üzerinde yüzyıllar geçse de Mimar Sinan'ın dehası ve eserleri her zaman araştırma konusu olacak. Koca Sinan’ın bilinmeyen isim ile sıfatları Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy tarafından kaleme alınan makalede bir araya getirildi.

08.02.2024-12:39 - (Son Güncelleme: 08.02.2024-17:54)

Dünyada sayılı mimarlar arasında kabul edilen Mimar Sinan; dehasıyla, mimari eserlerin incelikleri aldığı eğitimi zarif bir şekilde yapılarına yansıtmasıyla gönüllere taht kurmuştur. 

Mimar Sinan’ın sıfatları!

Akademisyenlerin araştırmaları sonucu Şehir Dergisi'ndeki "Sinan'ı Yazmak" adlı makalede, Mimar Sinan’ın sıfatları şu şekilde sıralanmaktadır; ‘‘Ağayan-ı Ehl-i Hiref Azası, Gazi Sinan, Güçsüz Karınca, Hacı Sinan, Sinan Ağa, Vakıf Hoca Sinan, Mimar Şöhretşıar, Mimar Ağa, Herif, Hükümdar Hocası, Fena Fi-s Sinan, Gaza Ehli Merhum Sinan Ağa, Kayserili Sinan, Kulun Yusuf bin Abdullah mimar Mimar, Pir-i Mimaran Sinan, Yusuf Sinanettin, Yusuf İbni Abdullah, Yusuf ibni Abdullah ve Sinan Yusuf'un yanı sıra 51 isim ve sıfat yer alıyor.’’

Mimar Sinan Harvard’da ders kitabı olarak okutuluyor!

Mimar Sinan nereli

Prof. Dr. Osman Özsoy, Melikgazi ilçesine bağlı Ağırnas Mahallesi'nde doğan Mimar Sinan ile hemşehri olmasından dolayı Sinan'ı anlatmayı bir sorumluluk olarak gördüğünü ve o minvalde yaklaştığını ifade etti. Akademisyenlerin, mimarların, sanat tarihçilerinin ve tarihçilerin alanında birçok uzman ismin Mimar Sinan üzerine çok sayıda eser yazdığını anlatan Özsoy, Prof. Dr. Gülru Necipoğlu'nun "The Age of Sinan" kitabının Harvard Üniversitesinde ders kitabı olarak okutulduğunu belirtti.

‘‘Bazılarını insanların ilk defa duyduğuna eminim’’

Mimar Sinan nereli

Mimar Sinan'ı anlamak isteyenlerin bu eserlerden faydalanabileceğini aktaran Özsoy, şöyle konuştu: "Ben Ağırnas doğumluyum, Sinan'ın hemşehrisiyim. Sinan'ı nasıl anlayabiliriz fikriyle bu makaleyi kaleme aldım. Sinan'a hitap şekilleri, ismiyle kullanılan sıfatlar, acaba bunlar nedir, kim nerelerde kullanmış, niye kullanılmış fikriyle yola çıktım. Bunları alt alta sıralayıp listesini yapmak istedim. Evliya Çelebi'den, Sinan'ın kendi eseri Tezkiret-ül Bünyan gibi eserlerinden Harvard'da okutulan ders kitabına kadar literatürü elimizden geldiği kadar inceleyerek bunları listelemeye çalıştım. Bazılarını insanların ilk defa duyduğuna eminim. O yüzden ilgi çekecektir. Hatta bazı sıfatlar ve isimler var ki insanlar bu isimlerin arkasına düşelim veya bunu öğrenelim diyecekler."

"Ağırnas nire Merkür nire?"

Özsoy, devamında yazacağı makalesinde de bu isimlerin ne anlama geldiğini ele alacağını, makalenin adının da "Ağırnas nire Merkür nire?" olacağını söyleyerek isimlerden örnekler vererek sözlerine noktayı koydu: "Mesela Gazi Sinan', 'Hacı Sinan', 'Güçsüz Karınca' ve 'Herif' var. Bunlar çok ilginç. Daha sonra zaman elverirse bu makaleleri kitap şeklinde bir araya getirebiliriz’’ şeklinde konuştu.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal