Dünya Sağlık Örgütü’nden koronavirüs açıklaması: ‘Ömrümüzü 2 yıl azalttı’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaklaşık 3 yıl boyunca dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisinin insan ömrünü 2 yıl kısalttığını söyledi.

25.05.2024-11:17 - (Son Güncelleme: 25.05.2024-17:20) Dünya Sağlık Örgütü’nden koronavirüs açıklaması: ‘Ömrümüzü 2 yıl azalttı’

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili resmi internet sitesinden açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde iyileşen ortalama yaşam süresinin salgınla beraber azaldığını duyurdu.

‘Ömrümüzü 2 yıl azalttı’

İnternethaber’de yer alan habere göre; Son açıklamaya göre, 2019-2021 yılları arasında Kovid-19 salgını sebebiyle beklenen yaşam süresinin ortalama 71,4 yıla düştüğü belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden koronavirüs açıklaması: ‘Ömrümüzü 2 yıl azalttı’

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Kovid-19 salgını sadece 2 yıl içinde beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir gerileme yaşattı" ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, gelecek nesilleri korumak adına ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerektiğini vurguladı. Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama yaşam süresini gösteren istatistiksel bir ölçüdür.

DSÖ'nün "Dünya Sağlık İstatistikleri 2024" raporuna göre, Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkeleri Covid-19 salgınından en fazla etkilenen bölgeler arasında yer alıyor. Raporda, Covid-19'un 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasında en sık rastlanan ölüm nedeni olduğu belirtiliyor. Diğer yandan, raporda, Batı Pasifik ülkelerinin Covid-19 salgınından ilk iki yıl boyunca en az etkilenen bölgeler olduğu ifade ediliyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal