Dünya öldüren sıcaklarla karşı karşıya: Yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Aşırı sıcaklarla kavrulan Avrupa ve dünyada vatandaşlar oldukça zor anlar yaşıyor. Yunanistan’da sıcaklığın 43 derecelere ulaştığı fade edilirken asfalt sıcaklıkları ise 70 derecelere kadar çıkıyor.

15.06.2024-10:22 - (Son Güncelleme: 15.06.2024-17:14) Dünya öldüren sıcaklarla karşı karşıya: Yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Küresel sıcaklık rekorları dünya genelinde sıcaklığa bağlı ölümleri artırıyor ve Türkiye gibi birçok Avrupa ülkesi de aşırı sıcak hava dalgalarının etkisi altında kalıyor.

Yunanistan’da yüksek sıcaklıklar can alıyor

Milliyet’in yer verdiği habere göre; Yunanistan da bu ülkeler arasında yer alıyor ve son zamanlarda alışılmadık derecede yüksek sıcaklıklarla mücadele ediyor. Bu durum, özellikle Ege adalarında turistler arasında kaybolmalar ve bazılarının hayatını kaybetmesi gibi üzücü olaylara yol açıyor. Geçen hafta Sömbeki Adası'nda kaybolan ünlü İngiliz doktor ve sunucu Michael Mosley'in ardından Hollandalı ve ABD'li 2 turist daha kayboldu. Mosley'in aşırı sıcak nedeniyle yaşamını yitirmiş olabileceği düşünülürken, diğer turistlerin de benzer risk altında oldukları endişesi taşınıyor.

Yabancı ziyaretçilerin, kavurucu sıcaklarda fazla efor sarfetmenin risklerini yeterince anlamadıkları belirtiliyor. Yetkililer, turistlerin aşırı sıcakların Sağlık açısından tehlike oluşturabileceği konusunda yeterince bilgilendirilmediğine dikkat çekiyor. Yunan basınına konuşan yetkililer, 41 derece sıcaklıkta şapkasız dolaşan turistlerin olduğunu belirtirken, bu durumun önlenmemesi halinde hayatını kaybeden turist sayısının artabileceği uyarısında bulunuyor.

Dünya öldüren sıcaklarla karşı karşıya: Yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Orman yangını riski artıyor

Ayrıca, sıcak hava dalgası sırasında Yunanistan'da sıcaklıkların 43 derecenin üzerine çıktığı ve bu durumun okulların kapanmasına, bazı turistik noktaların ziyarete kapatılmasına neden olduğu ifade ediliyor. Artan sıcaklıkların, güney rüzgarlarıyla Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgalarından kaynaklandığı ve bu durumun orman yangını riskini artırdığı vurgulanıyor.

Sağlık konusunda uzman olan ABD'nin George Washington Üniversitesi'nden Dr. Leana Wen, sıcak çarpması geçirenlerin belirtilerini açıklıyor ve bu durumla karşılaşanlara serin bir yere geçmeleri, kıyafetlerini çıkarmaları, serin bir duş almaları veya bedenlerine ıslak bezler koymaları önerisinde bulunuyor. Belirtiler bir saat içinde geçmezse mutlaka doktora başvurulması gerektiğini vurguluyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal