Suudi Arabistan, Suriye'de Esed rejimine ilişkin ABD, İngiltere ve Fransa’nın gerçekleştirdiği askeri operasyona destek çıktıklarını ifade etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye’de gerçekleşen ABD operasyonu ile ilgili olarak, ‘ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki askeri hedeflere ilişkin yaptığı operasyona tam destek veriyoruz’ ifadeleri kullanıldı.

Rejim kuvvetlerinin son yıllardan beri Suriye halkına acımasız işkenceler yürüttüğüne vurgu yapan açıklamada, söz konusu askeri saldırının, uluslararası yasaklı kimyasal silahların içerisinde kadın ve çocukların da yer aldığı masum sivillere karşı kullanmaya devam edilmesine cevap olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada bununla birlikte, Suriye'nin askeri operasyonlara maruz kalmasının tek nedeni olarak rejim gösterildi. ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye rejimine ilişkin operasyon bünyesinde, başkent Şam çevresinde bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus'un batısında bulunan bir kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili bir komuta merkezinin vurulduğu belirtilmişti.

Son dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.