19 Ağustos 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 16.11°
  • Izmir 24°
İmsak 04:35
Güneş 06:10
Öğle 13:13
İkindi 17:00
Akşam 20:06
Yatsı 21:35
BIST95.734
Dolar5,589
Euro6,2114
Altın271,28

Pentagon'un Taliban'ın Yol Masraflarını Karşılamak İçin Talep Ettiği Fon Reddedildi

ABD Savunma Bakanlığı'nın Katar'daki müzakerelere gidecek olan Taliban temsilcilerinin yol ve yemek masraflarını karşılamak için talep ettiği para, Kongre'de reddedildi.

Pentagon'un Taliban'ın Yol Masraflarını Karşılamak İçin Talep Ettiği Fon Reddedildi

BBC'ye açıklamalarda bulunan ABD Kongresi'ndeki Demokrat Partili Temsilci Peter Visclosky'nin sözcüsü, Trump hükümetinin Katar'daki görüşmelere katılacak Taliban temsilcilerinin yol ve yemek masraflarını karşılamak amacıyla Kongre'den fon istediğini söyledi.

Pentagon'un bu senenin başlarında Kongre'den bu masrafları karşılamak amacıyla fon talep ettiğini söyleyen sözcü Kevin Spicer, teklifin 'teröristlere yasadışı yardım' anlamına geleceği sebebiyle reddedildiğini açıkladı.

Spicer, "Savunma Bakanlığı, 2020 yılı mali bütçesinden, Taliban üyelerine lojistik yardım da dahil olmak üzere belirli uzlaşı çalışmalarını desteklemek amacıyla fon istedi. Mart 2019'da da 2019 mali bütçesinden aynı çalışmalar için fon ayrılması istemiyle Komite'ye bir bildiri yolladılar" açıklamasında bulundu. 

PENTAGON KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPMADI  

Demokrat Temsilci Visclosky'nin başkanlığında bir araya gelen Temsilciler Meclisi savunma alt komitesi 690 milyar dolarlık savunma bütçesine onay verirken, Taliban üyelerinin masraflarının ödenmesini sınırlandırdı.

Komiteden geçen kararda "Afganistan yönetimi ve kadınların katılmasının engellendiği herhangi bir toplantıya gelmeleri amacıyla Taliban'ın herhangi bir üyesinin masraflarını karşılamak için hiçbir fon kullanılamaz" koşulu yer aldı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri