Libya Parlamentosu Hafter Tarafıyla Yapılan Siyasi Görüşmelere Katılmayacak

UMH'ye bağlı Libya Parlamentosu, Cenevre'de Hafter tarafıyla yapılan siyasi görüşmelerde bulunmayacağını duyurdu.

Libya Parlamentosu Hafter Tarafıyla Yapılan Siyasi Görüşmelere Katılmayacak

Libya Parlamentosu Hafter Tarafıyla Yapılan Siyasi Görüşmelere Katılmayacak

Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Libya Parlamentosu, İsviçre'nin Cenevre kentinde ülkede gerginlik yaşayan taraflar arasında yürütülen görüşmelere katılmayacaklarını ifade etti.

Parlamento Başkanı Hammude Ahmed es-Seyyale gerçekleştirdi basın açıklamasında, "Parlamento, askeri operasyonların durdurulması ve yerinden edilenler ile mültecilerin evlerine dönüşü gibi askeri ve insani süreçlerde ilerleme sağlanıncaya kadar Cenevre'deki siyasi diyaloğa katılımını askıya almayı kararlaştırdı." sözlerine yer verdi.

Parlamentonun BM misyonuna bu konuda bir mektup gönderme kararı aldığını dile getiren Seyyale, mektubun diyaloğa bağımsız bloklardan katılanların isimlerinin ve bu kişilerin seçilme kriterlerinin taraflara açıklanması gibi konuları içerdiği sözlerine yer verdi.

UMH, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in Trablus Limanı’na 18 Şubat'ta gerçekleştiridği roketli saldırıdan sonra Libya’da kalıcı ateşkes sağlamayı öngören, Cenevre'deki 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının yanı sıra Hafter tarafıyla gerçekleşen "siyasi ve ekonomik toplantıları" da askıya aldığını duyurmuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR