Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarihi görüşme için mekanı belirledi Kim ile Barış Evinde Görüşmek İstiyorum

Son Dakika! Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim ile Kuzey ile Güney Kore arasındaki Barış Evi'nde görüşmek istediğini ifade etti.

KİM: YENİ BİR TARİH BAŞLIYOR

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, "Şu andan itibaren yeni bir tarih başlıyor, bir barış çağının tarihi başlangıç noktasında." ifadesini kullanırken. Öngörülen program akışından 15 dakika kadar önce başlayan zirvede, Kuzey Kore lideri Kim'in şubat ayı içerisinde Güney Kore'ye özel temsilci sıfatıyla gönderdiği kız kardeşi Kim Yo-jong da yer aldı.  Görüşmenin basına açık bölümünde Kim, Güney Kore Devlet Başkanı Moon ile açık, samimi ve dürüstçe bir görüşme gerçekleştireceğinin altını çizerek, zirveden iyi bir sonuç almayı umduğunu ifade etti.

Zirvenin geçmişte olduğu gibi uygulanamayan sonuçları olması yerine geleceğe kararlılıkla bakarken, birlikte el ele yürüyebileceğimiz bir şans ortamının olmasını umuyorum." diyen Kim Jong-un, Moon'a "bu tarihi yerde" olmaktan çok heyecan duyduğunu vurguladı. Kim Jong-un, Moon'a kendisi ile buluştuğu için teşekkür etti.

PANMUNJOM BARIŞIN SEMBOLÜ OLDU

Güney Kore Devlet Başkanı Moon ise zirveyi düzenlemeyi kabul ettiği için Kim'e teşekkürlerini sunarak, "Başkan Kim, askeri sınır hattını geçti. Böylelikle Panmunjom, bir ayrılığın değil barışın sembolü oldu." Açıklaması yaptı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.