Irak merkezi hükümetine ait Terör Mücadele Polis Gücü'nün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayraklarının indirilmesi için verdiği 24 saatlik süre biterken Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) bayrakları indirmeyi kabul etmiyor.

KYB kendilerine tanınan zamanın bitmesinden sonra yazılı bir açıklama yayımladı. Yaptıkları açıklamada, IKBY bayrağının Kerkük'te asılması krizinin, Irak Federal Mahkemesi’ne götürüldüğü bildirilerek, "Mahkeme kararı olmadan hiçbir çözümü onaylamıyoruz" sözleri aktarıldı.

Kerkük'te KYB'nin parti ve teşkilat binası olmak üzere iki binada IKBY bayraklarının asılı kalacağı belirtilen açıklamada, şehirdeki herhangi bir mekana bayrak asılmasının sorumluluğunu KYB'nin üstlenmeyeceğinin altı çizildi.

Süleymaniye merkezli KYB, 9 Ocak tarihinde Kerkük şehir merkezinde yer alan ve bir senedir uzun süredir indirdiği IKBY bayraklarını yeniden asmıştı. Bayrakların asıldığı görüntüleri sosyal medya hesaplarından yayınlayan KYB, Kerkük'ün tartışmalı bölgeler arasında bulunduğunu ve bayrak asma hakkına sahip olduğunu iddia etmişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.