Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in, Türkiye ve Rusya'nın İdlib istikrarını devam ettirme konusundaki kararlılıklarından memnun olduğunu dile getirdi.

Dujarric, günlük basın konuşmasında, BM'nin yeni Suriye Temsilcisi Norveçli diplomat Pedersen'in, Suriye'de barışçıl bir çözüm amacıyla tüm ilgili taraflarla görüşmeler düzenlediğini ve dün de Uluslararası Suriye Destek Grubu ile bir araya geldiğini açıkladı.

Söz konusu görüşmede, Suriye'de Rukban, İdlib ve ülkenin kuzey doğusundaki insani duruma dikkat çekildiğini belirten Dujarric, Pedersen'in, Türkiye ve Rusya'nın İdlib'de istikrarı devam ettirme konusundaki kararlılıklarından da memnuniyet duyduğunu aktardı.

Dujarric, Deyrizor bölgesine bağlı Heccin ilçesinde çatışmaların tekrar patlak vermesiyle yükselen can kayıplarının ve çok sayıda insanın evini terk etmek zorunda kalışının endişe verici olduğunu ifade etti.

Son 6 ayda çıkan çatışmalar ve hava saldırıları nedeniyle 25 bin kişinin göç etmek zorunda bırakıldığının altını çizen Dujarric, Heccin'de 2 bin civarı kişinin kaldığının tahmin edildiğini ve IŞİD kontrolü altındaki bölgelerde mahsur kalan sivillerin durumundan son derece tedirgin olduklarını belirtti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.