Dünya Bankası Grubu'nun icra direktörleri, New York merkezli bir yatırım şirketine katılmak için üç hafta içinde kalkınma kredisi organizasyonundan ayrılacak olan başkanın yerini almak üzere henüz bir aday tayin etmediler.

6 yıldır başkanlık yapan Jim Yong Kim’in istifa etmesinden sonra, Dünya Bankası başkan adayları listesi şu anda dolup taşmış durumda.

Uzun süredir devam eden bir geleneğe göre, Dünya Bankası bir Amerikan seçkisi tarafından yönetiliyor: ABD, başkan olacak kişiyi finans kurumundaki en büyük hissedar olarak seçiyor. ABD Hazine Departmanı, zaten "iyi adaylar için yeterli sayıda öneri" aldığını ve adaylar hakkında karar vermek için "iç inceleme sürecini" başlattığını söyledi.

Financial Times'a göre, listede yer alan kişiler arasında Nikki Haley, Mark Green, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı başkanı ve Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump bulunuyor.

37 yaşındaki Ivanka Trump, babası ABD Başkanı Trump’ın kıdemli danışmanı olarak görev yapıyor. Ivanka Trump ayrıca gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların sahip olduğu küçük ve orta ölçekli firmalara bağış fonu sağlayan Dünya Bankası Kadın Girişimcileri Finans Girişimi'nin (We-Fi) başlatılması konusunda attığı etkili adımlarla tanınıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.