İsrail, Türk Vatandaşlarının Kudüs'e Senede 1 Defadan Fazla Girmelerini Yasakladı

İsrail Devleti yine skandal bir karar imza attı. Alınan karar gereği Türk vatandaşlarının Kudüs'e senede bir defadan fazla girmesi yasaklandı.

İsrail, Türk Vatandaşlarının Kudüs'e Senede 1 Defadan Fazla Girmelerini Yasakladı

İsrail'in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kudüs'ü senede bir kereden fazla ziyaret etmelerini ve 18 yaşından küçük Türk vatandaşlarının velisiz kente girişlerini yasakladığı bildirildi.

Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği Başkanı Adem Yenihayat, 2018 senesinde Kudüs'te meydana gelen olaylarla alakalı yazılı açıklama yaptı.

Yenihayat, açıklamasında işgal altındaki Kudüs'te 2018 senesinin gene acı, gözyaşı ve zorluklarla geçtiğini söyleyerek, Kudüs'te ikamet eden Müslümanlara ve Mescid-i Aksa'ya dönük saldırılardan bahsedildi.

''TÜRK BAYRAĞI AÇILMASI YASAKLANDI''

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Polis ve asker gözetiminde 33 bin 69 Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın gerçekleştirdi. İşgal kuvvetleri 27 Temmuz ve 17 Ağustos'ta Mescid-i Aksa'nın kapılarını bütünüyle kapatarak içeriye girişi ve orada ibadeti engelledi. 176 kişiye Aksa'ya girme yasağı getirildi. Mescid-i Aksa'nın içinde Türk bayrağı açılması yasaklandı. Kudüs'te 7 Müslüman şehit edildi, bin 736 kişi tutuklandı. Bunların 63 tanesi kadın, 461 tanesi 18 yaşından küçük çocuktu. Bu çocukların 33 tanesi ise 12 yaşından da küçüktü."

RAHATSIZ OLDULAR

İşgal devleti olarak tanımladığı İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme uğraşlarını sürdürdüğünü söyleyen Yenihayat, kentte 143 ev ve ticari yapı yıkıldığını, 6 evin ise zorla gasp edildiğini ve 5820 Yahudi yerleşimci için yeni konut yapılmasına onay çıktığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kudüs'e ziyaretlerini artırmaları ve sahip çıkmalarından rahatsız olan İsrail devletinin, 18 yaş altı gençlerin velisi olmadan Kudüs'e girişlerini yasakladığını ve Türk vatandaşlarının senede birden fazla Kudüs'e girmeleri yasaklandığını bildirildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri