Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'li bakanların 24 Haziran'da olacak olan erken genel seçim öncesi ülkesinde propaganda yapmasının, "kamu düzeni için tehdit oluşturacağını" ifadelerini kullandı. Dün de Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, 24 Haziran seçimleri öncesi Türklere yönelik siyasi kampanyalara izin verilmeyeceği yönünde açıklamalar yapmıştı

Mark Rutte, Türk politikacılarının kampanya talebini, "istenmeyen bir durum" olarak nitelendirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cuma günün bakanlar kurulu toplantısının hemen akabinde soruları yanıtlayarak geçen yıl yapılan anayasa değişikliği referandumunda olduğu gibi, erken seçim öncesi de Türk hükümet üyelerini Hollanda'da görmek istemediklerinin altını çizerek vurguladı.

Bölgede bulunan kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda, bunun, 2017 Mart'ında olduğu gibi kamu düzenini bozacağını söyleyen Başbakan Mark Rutte, Hollanda'da bulunan Türkiye kökenli seçmenlere baskı uygulanmasını da önlemek istediklerini ifade etti.

Seçim kampanyasının Türkiye odaklı olarak yürütülmesi gerektiğini savunan Hollanda Başbakanı, "Dışarıdan sorun ithal etmek istemiyoruz" dediği öğrenildi.

BENZER HAMLE AUSTURYA BAŞKANINDAN GELMİŞTİ

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Cumhurbaşkanı Erdoğan için yapılacak kampanyaları engellemekte kararlı olduğunu açıklamalarını yineleMİŞTİ

Türkiye'nin Almanya, Hollanda ve Avusturya'daki Türk toplumlarını kullanmaya çalıştığını ifade eden Kurz, küstah açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Bu tür Türk seçim kampanyası konuşmalarını burada engellemekte kararlıyım. Bunlar bizim demokrasi anlayışımızla bağdaşmıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.