Bu sene Kanada'nın ev sahipliğinde düzenlenen G-7 zirvesi tansiyonu yüksek anlara şahitlik etti.

Kanada’da gerçekleştirilen zirvede, 7 ülkenin lideri henüz görüşmeye başlamadan önce, birbirleri hakkında yaptıkları açıklamalarla tansiyonu yükseltti.

MACRON: ABD'YE İHTİYACIMIZ YOK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G-7'nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmadan da devam edebileceğini ifade ederek ABD Başkanı Donald Trump'a resti çekti.

GERİLİM DOLU G-7 ZİRVESİ

Sonrasında bir araya gelen dünya liderlerinin gündeminde ABD'nin gümrük vergilerini artırması konusu vardı. Avrupa ülkeleri daha önce de ABD lideri Trump'ın bu kararına sert bir şekilde itiraz etmiş ve bu konunun tekrardan gözden geçirilmesini talep etmişti.

MERKEL: FARK EDİLEBİLİR GÖRÜŞ AYRILIKLARI VAR

Kanada’da gerçekleştirilen zirvede, "Fark edilebilir görüş ayrılıkları var" diyen Almanya Başbakanı Merkel, Donald Trump ile doğrudan konuşma olanağı bulmasının kendisi için değerli olduğunu ifade etti.

Zirvede yoğun tartışmaların yaşandığını fakat zirvede bir sonuç bildirgesinin açıklanmasını beklediğini belirten Şansölye Merkel, ticaret alanında da ABD ile ortak bir metnin yer alacağını varsaydığını aktardı.

TRUMP SONUÇ BİLDİRGESİNİ İMZALAMADI

Fakat çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasına yapılan eleştirilerine kıza ABD lideri Trump, G-7 Liderler Zirvesi'nin Sonuç Bildirgesini imzalamayacağını duyurdu.

G-7'Yİ ÖZETLEYEN FOTOĞRAF

G-7 zirvesi gerçekleştirilen artan tansiyonu özetleyen fotoğraf ise dünya medyasının gündemine oturdu. Fotoğrafta Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'a derdini anlatmaya çalışıyor, Trump da banane der gibi koltuğunda soğuk kanlı bir şekilde oturuyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.