Belçika Sandık Başına Gidiyor

2010 senesinde 541 gün boyunca hükümet kuramayan ve bu alanda dünya rekoru kırılan Belçika'da, pazar günü Avrupa Parlamentosu, federal ve bölgesel parlamentodaki vekilleri belirlemek üzere seçim düzenleniyor.

Belçika Sandık Başına Gidiyor

Belçika Sandık Başına Gidiyor

8 milyon civarı Belçikalı seçmen, Avrupa Parlamentosu (AP) ile federal ve bölgesel parlamentolardaki vekillerini seçmek amacıyla oy kullanacak.

Seçimlerde onlarcası Türk kökenli olmak üzere yaklaşık 8 bin aday, federal ve bölgesel parlamentolara girebilmek için mücadele edecek.

Felemenkçe'nin yanı srıa  Fransızca ve Almancanın da konuşulduğu federal yapılı Belçika'da üç bölgede seçim gerçekleştirilecek. Bunlar Valon, Flaman ve Brüksel Başkent Bölgesi. Bununla birlikte, federal düzeydeki 150 koltuklu Temsilciler Meclisi ve AP vekilleri için de oy verecek.

BELÇİKA'DA HÜKÜMETSİZ KALMA SÜRELERİ  

Belçika'da bölgeler arasında meydana çıkna dil ve gelir paylaşımı eksenli anlaşmazlıklar hemen her seçimin ardından siyasi krizlere yol açıyor. Belçika'da hükümetsiz kalma süresi 2007 yılında  194 gün, 1988 seçimlerinden sonra 148 gün, 1979 seçimlerinden sonra 107 gün ve 1992 seçimlerinde 102 gün sürmüştü.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR