Angela Merkel: 'Türkiye'ye Ek Yardımda Bulunmaya Hazırım'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yapmasıyla büyük bir sorumluluk üstlendiğini vurgulayarak, Türkiye'ye ek mali yardımda bulunmaya hazır olduklarını belirtti.

Angela Merkel: 'Türkiye'ye Ek Yardımda Bulunmaya Hazırım'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Kuruluna katılmak üzere gittiği Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Hırvat mevkidaşı Andrej Plenkovic ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Söz konusu toplantının ardından bir basın açıklaması yapan Merkel, Hırvatistan ile Almanya'nın gelecek yıl Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını paylaşacağını anımsatarak, Hırvatistan'a dönem başkanlığı süresince destek vereceklerini dile getirdi.

Hırvatistan'ın dönem başkanlığında çözülecek sorunların Almanya'ya kolaylık sağlayacağını kaydeden Merkel, iki ülkenin bu nedenle birlikte hareket edeceğini belirtti.

Hırvatistan'ın Batı Balkan ülkelerini AB'ye dahil etme amacını da desteklediklerinin vurgusunu yapan Merkel, "Kuzey Makedonya ile müzakere sürecinin yeniden başlatılması için gerekli ön şartları yerine getirmemiz gerekiyor." dedi.

Balkan ülkelerinin AB'ye katılım sürecinin daha gerçekçi bir perspektife sahip olması gerektiğini ifade eden Merkel, verilen sözlerin tutulmamasının kötü sonuçlar doğuracağını aktardı.

Hırvatistan sınırda düzensiz göçmenlerle yaşanan sorunlara da vurgu yapan Merkel, "Almanya, dış sınırlarını korumak zorunda olan bir ülke olarak sığınmacı ve göçmenler konusunda tecrübeli ancak söz konusu Schengen Bölgesi'nin tam ortasında olan bir ülkeyse durum farklı bir boyut kazanıyor." diye konuştu.

"TÜRKİYE'YE EK YARDIMDA BULUNMAYA HAZIRIM"

Merkel, "Schengen Bölgesi'nin korunmasına büyük önem veriyoruz. Türkiye ile anlaşmamızın sebebi de budur. Doğru bir şekilde diyalog kurabilmemizin tek yolu da bu. Bu konuda üzerine büyük bir sorumluluk alan Türkiye'ye ek yardımda bulunmaya da hazırım." dedi.

Hırvatistan Başbakanı Plenkovic de 2020 yılının ilk yarısında AB Konseyi Dönem Başkanlığını Hırvatistan'ın, ikinci yarısında ise Almanya'nın yürüteceğini hatırlattı.

Plenkovic, mayıs ayında yapılması planlanan AB-Güneydoğu Avrupa zirvesi öncesinde Kuzey Makedonya ile Arnavutluk'un bloke edilen müzakere süreçlerine bir çözüm bulunması gerektiğini ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.


Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR