AİHM'den Kritik Türkiye Kararı! Kabul Etmedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015-2016 senelerindeki çukur olayları esnasında yaşam hakkı ile özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiği yönündeki iddiaları kabul edilemez buldu.

AİHM'den Kritik Türkiye Kararı! Kabul Etmedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015-2016 senelerindeki çukur olayları esnasınsa yaşam hakkı ile özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiği yönündeki iddiaları kabul edilemez buldu.

'İÇ HUKUK YOLLARI TÜKETİLMEDİ'

AİHM verdiği kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 35'inci Maddesi doğrultusunda iç hukuk yolunun tüketilmediğini öne sürdü. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi (AYM) sürecinin tüketilmediği gerekçesiyle kabul edilemez yönünde karar verdi.

4 SENE, AİHM'E BAŞVURMAK İÇİN YETERLİ BİR ZAMAN DEĞİL

AYM'nin Ömer Elçi'nin yaptığı başvuru ile ilgili hala bir karar vermemesini de 'makul' olarak gören AİHM, AYM'nin başvuru hakkında 4 senedir karar vermemesinin 'doğrudan AİHM'e başvurma yolunu açmayacağını' ifade etti. Verilen kararda, AYM'nin sokağa çıkma yasakları başvurularında 'etkisiz' olduğunun söylenemeyeceği hakkında da bilgi verildi.

NE YAŞANMIŞTI?

Cizre'de 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen 79 günlük sokağa çıkma yasağının sürdüğü 7 Şubat 2016 tarihinde, 137 kişinin mahsur kaldıkları 3 binanın alt katında yakılarak öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri