AİHM Alparslan Altan Davasında Türkiye'yi Tazminat Ödemeye Mahkum Etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden hâkim Alparslan Altan’ın hukuksuz bir şekilde tutuklanması nedeniyle Türkiye’yi 10 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.

AİHM Alparslan Altan Davasında Türkiye'yi Tazminat Ödemeye Mahkum Etti

AİHM Alparslan Altan Davasında Türkiye'yi Tazminat Ödemeye Mahkum Etti

DW'nin paylaştığı habere göre, AİHM, Anayasa Mahkemesi eski başkanvekili ve üyelerinden Alparslan Altan’ın yaptığı başvuruda Türkiye’nin insan haklarını ihlal ettiğine karar verdi.

Strasbourg'da bulunan mahkeme, kararında Altan’ın gözaltına alınmasında terör örgütü üyeliği şüphesinin tutuklama için yeterli bir neden olmadığını belirtti.

Bunun yanı sıra mahkeme kararında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin özgürlük ve güvenlik hakkına ilişkin 5. Maddesi'nin ihlal edildiği ve ayrıca Altan hakkında delillerin tutuklamadan sonra toplandığı söylendi.

ALPARSLAN ALTAN SORUŞTURMASI

Alparslan Altan, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden bir gün sonra gözaltına alınmış ve Ankara Savcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 6 Mart tarihinde aldığı kararda Alparslan Altan'ın “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu sabit görerek hakkında 11 sene 3 ay hapis cezası vermişti.

Savunmasında hakkındaki suçlamaları reddeden Altan, AİHM'ye bireysel başvuru hakkını kullanmıştı. AİHM bugün açıkladığı kararında, 6 Mart tarihindeki ceza hükmünü değil 16 Temmuz 2016'daki tutuklama kararını değerlendirdi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR