22 Ağustos 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 27.22°
  • °
İmsak 04:39
Güneş 06:13
Öğle 13:12
İkindi 16:58
Akşam 20:01
Yatsı 21:29
BIST95.394
Dolar5,7665
Euro6,3972
Altın277,75

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi: Afganistan İçin Barış Bir Önceliktir

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Halilzad, "Afganistan için şu an barış önceliktir, fakat seçim de düzenlenmelidir." açıklamasında bulundu

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi: Afganistan İçin Barış Bir Önceliktir

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, ABD için siyasi yollarla Afganistan'daki savaş ve şiddeti sonlandırmasının öncelikli olduğunu ifade etti.

Halilzad, sosyal medya hesabından açıklamada bulunarak, Afganistan halkının barışı her şeyden çok istediğini ve ABD olarak onların hak ettikleri huzurun sağlanmasından yana olduklarını belirtti.

Barış sürecinin önümüzdeki aylarda düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçim sürecini olumsuz etkilemeyeceğine işaret eden Halilzad, ''Afganistan için şu an barış önceliktir, fakat seçim de yapılmalıdır.'' sözlerini kullandı.

Taliban temsilcileri ile Halilzad arasında 9 günlük  altıncı barış görüşmesi geçtiğimiz hafta bitmişti.

TALİBAN İLE BARIŞ SÜRECİ

Hamid Karzai'nin devlet başkanlığı zamanında, Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki temasların, Katar'ın başkenti Doha'da Haziran 2013 yılında yapılması planlanıyordu. Fakat Taliban'ın ofise "Afganistan İslam Emirliği" tablosu ve bayrağını asıldığı için Afgan hükümeti müzakerelerden çekilmişti. Ofis bir aydan sonra kapanmış ve barış müzakereleri de ileriki bir tarihe ertelenmişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz