AB'den ABD'nin Yeni Muafiyet Kararına Tepki

AB, ABD'nin İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan ülkelere yeni muafiyet hakkı tanınmaması kararından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

AB'den ABD'nin Yeni Muafiyet Kararına Tepki

AB'den ABD'nin Yeni Muafiyet Kararına Tepki

Avrupa Birliği (AB), ABD'nin İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı tanımaması kararının üzüntüyle karşılandığını açıkladı.

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin İran'dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlerin uzatılamması kararı hakkında, "ABD'nin kararını üzüntüyle karşılıyoruz." sözlerini aktardı.

Kocijancic, İran'ın yükümlülüklerini yapmayı sürdürdüğü sürece AB'nin de nükleer anlaşmayı uygulayacağını belirtti.

ABD'DEN MUAFİYET AÇIKLAMASI 

Beyaz Saray, daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı tanınmayacağını duyurmuştu.

Yapılan açıklamada, ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ortak bir şekilde küresel enerji piyasalarına tedarik noktasında güvence verdikleri vurgulayarak, "İran petrolü piyasadan çekildikten sonra da küresel talebin karşılanacağını garanti etmek üzere bu vakitli adımı atmada anlaşamaya vardık." ifadeleri aktarılmıştı.

ABD hükümetinin verdiği bu karar ile "ABD'nin İran'dan petrol alımına yaptırım getiren kararından 2 Mayıs'a kadar 180 günlüğüne muaf tutulan" Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan'ın muafiyetleri bitecek.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.


Yorum Yaz