Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı?

Yargıtay emsal kararı doğrultusunda, düğünde erkeğe takılan ‘kadına özgü olmayan’ takılar bundan sonra erkeğe verilebilecek. Cumhuriyet altını, ata, yarım, çeyrek, gram altın gibi ziynet eşyaları kolye, bilezik, gerdanlık, küpe gibi ‘kadına özgü’ sayılamayacağı için erkekte kalabilecek. Para da buna dahil.

07.09.2020-09:24 - (Son Güncelleme: 07.09.2020-11:01)Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı?
Boşanmada takılarının paylaşımıyla ilgili kıstasları tespit eden bu emsal karara göre, düğünde erkeğe takılan ve 'kadına özgü' olmayan takılar bundan sonra erkeğe verilebilecek. Bu yeni paylaşımın nasıl olacağı merak ediliyor...

Emsal kararın ardından Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan soruları kendi görüşlerini kapsadığının altını çizerek sosyal hesabı üzerinden YHGK kararına dair tespitlerini şu ifadelerle anlattı:

7 MADDEDE YENİ TAKI PAYLAŞIMI

'1) Kadına takılan her türlü ekonomik değeri olan şey yine kadına aittir.

2) Erkeğe takılan ziynet eşyalarının 'tamamı birden' karine olarak (istisna: yerel adet) kadına ait iken artık, karine olarak (istisna: yerel adet) sadece 'kadına özgü' olanlar kadına ait sayılacak. 'Kadına özgü' olmayan ziynet eşyası yani cumhuriyet altını, ata altın, yarım altın, çeyrek altın, gram altın gibi 'erkeğe' ait olacaktır.

3) Erkeğe takılan şey, eğer 'kadına özgü' olmayan bir şey ise erkeğe ait olacağından, erkeğe takılan paralar, para 'kadına özgü' bir şey olmadığından doğal olarak erkeğe ait olacaktır.

4) Erkeğe takılan ziynet eşyaları 'kadına özgü' olsa bile (bilezik, küpe, gerdanlık gibi) erkek eş, bu konuda 'yerel adet' olmadığını iddia ve ispat ederse 'kadına özgü' olanlar da erkeğe verilecektir.

5) Erkeğe takılan ziynet eşyasının 'kadına özgü' olup olmadığı konusunda 'çekişme çıkarsa' kuyumcu bilirkişi incelemesi yapılacaktır. Takılan ziynet eşyası hem erkek hem kadın tarafından kullanılan bir şey ise münhasıran 'kadına özgü' olmadığından erkeğe ait olacaktır.

6) Sandığa konulanlar 'taraflardan birine takılmadığı için' eşit olarak paylaşılmalıdır.

7) Eşler arasında paylaşım konusunda bir anlaşma varsa paylaşımda 'anlaşma kuralları' uygulanacaktır.'

EVLİLİK DEVAM EDERKEN NAFAKA DAVASI AÇILABİLİR Mİ?

Gençcan'ın yanıtı şu şekilde: 'Ayrı yaşamada haklı olduğunuzu ispat edebilecekseniz boşanma davası açmadan da tedbir nafakası davası açabilirsiniz. Bir hukuk davasını açma, yürütme ve sonlandırma hukuki yardım (avukat) gerektirir. Davayı kaybetmekle kalmaz bir de üstüne üstlük karşı tarafa yargılama gideri ödemek zorunda kalırsınız.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR