Dolandırıcıların bir başka telefon tuzağı! Gerçek avukatların isimlerini kullanıyorlar

İzmir'de avukat olan Ceren Aksoy, adı sayesinde çok sayıda kişinin dolandırılarak mağdur edildiğini söyledi. Aksoy, dolandırıcıların insanları korkutup, ikna edebilmeleri için gerçek avukat isimlerini kullandıklarını ve sahte belgeler düzenlediklerini söyleyerek, 'İnsanları arayıp, 'Masaj salonuna randevu almışsınız ancak randevuya gelmediğiniz için zararımız doğdu. Hakkınızda borç çıkıyor.' ifadelerini kullanarak insanları uyardı.

05.08.2022-10:59 - (Son Güncelleme: 05.08.2022-10:59) Dolandırıcıların bir başka telefon tuzağı! Gerçek avukatların isimlerini kullanıyorlar

İzmir Barosu'na kayıtlı avukat Ceren Aksoy, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek ismini ve meslek unvanının kullanılarak, insanları dolandıran kişi veya kişiler hakkında şikayetçi oldu. Dolandırıcıların, vatandaşları  telefonda korkutarak, sahte belge düzenlediklerini belirten Aksoy, 'İnsanları arayıp, 'Masaj salonuna randevu almışsınız ancak randevuya gelmediğiniz için zararımız doğdu. Hakkınızda borç çıkıyor' ya da 'Kargonuz gelmiş ancak siz ücretini ödememişsiniz, geçmişe yönelik borcunuz var' diyorlar ve bu konu hakkında düzenlenmiş sahte belge ve dilekçe gönderiyorlar. Örneğin; bir kişiye 38 bin TL borcu olduğunu ancak 3 bin TL göndermesi karşılığında sözde haklarından feragat edeceklerini söylemişler. Bu belge ve dilekçelerde de alacaklı vekili olarak benim adımı kullanmışlar. Kendilerine gönderilen belgelerde ismimi gören birçok mağdur ya da mağdur edilmek istenen vatandaş bana ulaşarak durumdan haberdar etti.' dedi.

Günde defalarca aranıyor

Günde defalarca aranıyor

Avukat Aksoy, son 1 haftadır günde en az 4-5 kere arandığını ifade ederek, 'Dolandırıcılar, haklarında borç olduğunu söyleyince insanlar da belgelerde benim adımı görünce haliyle panikle bana ulaşmaya çalışıyor. Ben de vakit kaybetmeden suç duyurusunda bulundum. Benim gibi çok sayıda meslektaşımın bu tarz olaylara maruz kaldığını öğrendim. Vatandaşlar bu tarz dolandırıcılara karşı dikkatli olsunlar. Haklarında herhangi bir dava ya da icra takibi olup olmadığını e-Devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirler. Böyle telefonlar aldıklarında ilk yapmaları gereken şey, e-Devlet üzerinden gerekli kontrolleri yapmak olmalı.' dedi.

 

Berkay Çakmak
berkay61cakmak@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal