Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi Açılışına Katıldı

Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla İstanbul’da başladı. Kongre, Dünya'daki tüm Müslümanlar arasında takvim birliği oluşturmayı amaçlıyor.

26.09.2021-18:25 - (Son Güncelleme: 26.09.2021-18:46) Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi Açılışına Katıldı

Dünya’nın birçok yerinde yaşayan Müslüman konum farkından dolayı yaşadığı saat vb. sorunları ele alan ve bir birlik oluşturmayı amaçlayan Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi, Din İşleri Yüksek Kurulu Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi işbirliğiyle hayata geçirildi. 26-27 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir otelde düzenlenen Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi, Türkiye’den ve Dünya’dan çok sayıda astronom, ilim insanı, uzman ve araştırmacının katılımıyla gerçekleştirilecek. 2 gün sürecek kongre’ de yapılacak müzakereler sonucu ortak bir kararın alınması bekleniyor. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi açılışı, Kuran-ı Kerim okunarak başladı. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. ALİ ERBAŞ, KONGRE İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRMELERDE BULUNDU 

‘’Bugün ve yarın iki gün boyunca Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi'ni İstanbul'da düzenlemiş bulunmaktayız. 2016'dan itibaren başlayan özellikle Avrupa ve ileri enlem ülkelerinde namaz vakitleri ile ilgili ortaya çıkmış olan ihtilafları gidermek, takvim birliğini ve namaz vakitleri ile ilgili birliği sağlama konusunda çalışmalar yapılıyordu. Bugün inşallah yapılmış olan o çalışmaların sonucu, kongrede bütün Avrupa ülkelerinden ve çeşitli İslam ülkelerinden katılan ilim adamları ile neticeye kavuşturulacak. Bir birlik sağlanacak. Namaz vakitlerinde farklılıkları, ihtilafları asgariye indirecek bir birliğin bugün ve yarın bu kongrede yapılmış olan müzakerelerle ben sonuca kavuşturulacağını düşünüyorum. İnşallah bu konuda ilim adamlarımızın yapacağı müzakereler namaz vakitlerindeki özellikle Avrupa ülkelerindeki ihtilafları asgariye indirir ve birlik sağlanmış olur diye düşünüyorum’’ dedi. 


Kongredeki konuşmasına devam eden Erbaş, ‘’İslam'ın, asırlarca insanlığa yön veren, oldukça zengin bir bilgi ve hikmet müktesebatının, ilim ve usul geleneğinin varlığı açıktır. Avrupa'da yaşayan Müslümanların buraya özel ve günümüz şartlarında gelişen soru ve sorunlarını bu zenginliğe bağlı olarak çözmesi önem arz etmektedir. Bu meyanda dini takvim birliği ve hususların ortak kararlarla neticelendirilmesi sağlanmalıdır. Önemle ifade etmek isterim ki Avrupa coğrafyası bugün İslam'ın temsili açısından çok önemli bir merkezdir. Avrupa'daki Müslüman kardeşlerimiz, eğitimi, özgüveni, çalışkanlığı ile büyük bir potansiyele sahiptir. Bu imkanlar iyi değerlendirildiğinde Avrupalı Müslümanlar ümmetin ve insanlığın aydınlık geleceğine ciddi katkılar sunacaktır. 

İslam, dünyanın her yerinde aynı evrensel değerleri savunan ve yaşatmaya çalışan bir barış dinidir. Bu manada, Avrupa'da sizlerin, İslam'ın adalet, barış ve esenlik ilkeleri çerçevesinde yürüttüğünüz hizmetler, büyük bir imkân olarak görülmelidir. Zira Avrupa'da yaşayan Müslümanlar aynı zamanda Avrupa'nın ve dil, din, ırk, mezhep, meşrep, farkı gözetmeksizin bütün insanlığın iyiliği ve huzuru için çalışmayı ilke edinmişlerdir’’ ifadelerinde bulundu.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal