Denetim geliyor: Fahiş fiyatlara okkalı ceza!

31 Mart seçimlerinde çıkan sürpriz sonucun başlıca sebebi ekonomi olarak gösterilmişti. Bunun üzerine AK Parti fiyatlar konusunda düğmeye bastı. Ulaşılan bilgilere göre, yüksek fiyata ilişkin yasa teklifi Meclis gündemine taşınacağı ve yasalaştırılacağı belirtildi. Dolayısıyla atılan adımla yüksek fiyatların önüne geçilmesi hedefleniyor.

16.04.2024-10:08 - (Son Güncelleme: 16.04.2024-16:26) Denetim geliyor: Fahiş fiyatlara okkalı ceza!

AK Parti, pandemi döneminde fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmesi için bir düzenleme yapmıştı. Fakat bu düzenleme, işletme sahiplerinin önüne geçilemedi ve ülke ekonomisi fırsat bilenerek, fiyatlar yüksek tutuldukça tutuldu. Bundan ötürü yasa değişikliği zorunlu hale geldi. AK Parti grubu ve Ticaret Bakanlığı yüksek fiyat uygulayanlara verilen cezaların arttırılması için yasa teklifi hazırlığına başladığı öğrenildi.

Türkiye genelinde bir fiyat denetimi olacak!

Devlet market fiyatları için denetim yapacak

Akşam gazetesinden ulaşılan bilgilere göre, yakın zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bir toplantı yapılıp teklifin netleştirilmesi planlanacağı aktarıldı. AK Parti grubunun teklif ile ilgili, ‘‘Daha önce deprem bölgesinde özellikle inşaat işlerinde kullanılan malzemelerdeki fahiş fiyatların önüne geçmek için yasadaki cezaların 10 kat artırılarak uygulanmasına yönelik yasa çıkarılmıştı. Bu kapsamda fahiş fiyat belirleyenlerin yaklaşık 3,5 milyon liraya kadar ceza ödenmesi öngörülmüştü. Yeni yapılacak düzenleme ile Türkiye genelindeki fahiş fiyat cezalarının tamamı artırılacak’’ şeklinde bir bilgilendirme yapıldı.

‘‘Cezalar caydırıcı hale gelecek’’

Devlet market fiyatları için denetim yapacak

Fiyat artışında en fazla 300-350 bin lira idari para cezası verilebildiğini altını çizen AK Parti grubu şu tespitleri aktardı; ‘‘Bu çok düşük kaldı. Bu cezayı göze alıp, yasanın sürekli ihlal edildiğini gördük. Her seferinde ceza düşük diye fahiş fiyat uygulamalarına devam ediliyor. Yapılacak düzenleme ile bu cezalar caydırıcı hale gelecek.’’

Marketlerde satış fiyatlar aşırı yüksek!

Devlet market fiyatları için denetim yapacak

Fahiş fiyatlar için hazırlanan teklifin içeriği ile ilgili şu bilgiler aktarıldı: ‘‘Cezanın alt ve üst sınırı yeniden belirlenecek. Belki deprem bölgesindeki gibi katlı bir ceza da uygulanabilir. Meydanı bu fırsatçılara bırakmayacağız. Ürünün çıkış fiyatı ile marketlerde satış fiyatları arasındaki makas çok açılmış durumda. Bayram sonrası fiyat etiketlerine tekrar yüklenilmemesi için de denetimler artacak. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nca daha yüksek cezalar kesilecek. Daha caydırıcı bir ceza sistemi kurulacak.’’


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal