Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplanıyor: Masada 3 Önemli Başlık Var!

Siyasetin gündemi yeni haftada da yoğun olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Arnavutluk'u ziyaret edecek. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde kabine toplantısı yapılacak. İşte detaylar...

16.01.2022-14:50 - (Son Güncelleme: 16.01.2022-16:04)Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplanıyor: Masada 3 Önemli Başlık Var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bu hafta toplanıyor. Gündemde ise ekonomi, terörle mücadele ve salgın konu alınacak. Toplantıya dair detayları CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan Aktardı.

Arda Erdoğan'ın kabineye ilişkin aktardığı bilgiler şu şekilde:

KDV YENİ DÜZENLEME GÜNDEMDE

Ekonomi oldukça önemli sırada yer alıyor. Kur ve dalgalanmaya ilişkin hayata geçirilen uygulamaların sonuçları değerlendirilecek. Ankara'da KDV düzenlemesi de konuşuluyor. Çalışmada gelinen son durum masada olacak.

YENİ TEDBİRLER KABİNENİN GÜNDEMİNDE

2 yıl önce çıkan ve tüm Dünyayı etkisi altına alan (COVID-19) bütün ülkeleri zor duruma soktu. Bu salgın süreci ise kabinenin gündeminde. 70 binlere çıkan vaka sayılarını konuşuyoruz. Vaka sayılarının yükselmesiyle akıllara yeni tedbirlerin gelip gelmeyeceği geliyor. Salgının geriletilmesine ilişkin atılacak adımlar kabinenin gündeminde olacak.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadele ayrı bir başlık. Yurt içi ve yurt dışında operasyonlar devam ediyor. Önümüzdeki süreçte, yaklaşan bahar aylarıyla birlikte terör örgütünün kırsaldaki hareket kabiliyetinin ortadan kaldırılmasına ilişkin atılacak adımlar gündemde olacak.


MECLİS'TE YOĞUN HAFTA 

Meclis bu hafta, yeni ekonomik sistemin yapısını oluşturmak için teklifin görüşmeleri tamamlanacak. Karma Komisyon ise PKK'lı teröristle fotoğrafları çıkan HDP'li Semra Güzel'in dosyası görüşmek için toplanacak. Yeni ekonomi modelin yasal alt yapısını oluşturan düzenlemenin görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda kaldığı yerden devam edecek. 10 maddesi kabul edilen teklifle birlikte Kur korumalı TL vadeli mevduatın yasal çerçevesi çizilmiş olacak.

Teklifle doğal gaza kademeli fiyatlandırma getirilirken iklim şartlarına göre tarife belirlenmesi için BOTAŞ'a yetki verilecek. Bireysel emeklilik sisteminde ise yüzde 25 olan devlet katkısı yüzde 30'a çıkartılacak. Düzenlemedeki en önemli başlık memur ve emeklilere 2 buçuk puanlık ek zam.

Ek zamla birlikte memurlar ve emeklileri ocak ayında yüzde 30 virgül 95 zam almış olacak. Ayrıca en düşük emekli aylığı da 2 bin 500 liraya çıkartılacak.

VERGİ İSTİSNASI SAĞLANACAK

Genel Kurul'un gündemine İklim değişikliği araştırma komisyonunun raporu gelecek. Gelen rapora göre, iklim değişikliği sebebiyle Türkiye'de olası sorunlara karşı alınacak önemler bulunuyor. Mükelleflerin enflasyon muhasebesi ertelenecek. Hafta sonuna doğru, mükelleflerin enflasyon muhasebesini erteleyen teklif de Meclis gündemine gelecek. Düzenlemeyle dövizlerini, Türk Lirası'na çeviren Kurumlar Vergisi mükellefleri için vergi istisnası sağlanacak.

SON SÖZ GENEL KURULDA

Meclis Karma Komisyonu ise PKK'lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP milletvekili Semra Güzel hakkındaki dosyayı görüşmek için toplanacak. Güzel'in fezlekesi komisyonda kabul edilirse dokunulmazlığın kaldırılması için sön sözü Genel Kurul söyleyecek.


ERDOĞAN, ARNAVUTLUK'U ZİYARET EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetine icabetle, 17 Ocak 2022 tarihinde Arnavutluk’u ziyarette bulunacak.

Ziyaret kapsamında yapılacak olan görüşmelerde, stratejik ortaklık seviyesindeki Türkiye-Arnavutluk ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, işbirliğinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Yapılacak olan görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde de bulunulacak. 2019 yılında Arnavutluk’ta meydana gelen deprem felaketinde evlerini kaybeden aileler için Türkiye tarafından Laç şehrinde inşa edilen konutların teslim töreni de ziyaret vesilesiyle icra edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tiran’da TİKA tarafından restore edilen Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirecek, Arnavutluk Meclisi’ne konuşma yapacak.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal