Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan enflasyon açıklaması: Belirgin düşüşü o zaman göreceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan enflasyon açıklaması yaparak, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

08.12.2023-11:43 - (Son Güncelleme: 08.12.2023-16:20)

Çırağan Sarayı’nda 7’inci İstanbul Ekonomi Zirvesi 'Sürdürülebilir Yaşam ve Akıllı Şehirler' sempozyumuna katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomi gündemine dair dikkat çeken ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz "Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 2,5 yılın en düşük seviyesindedir. Kasım ayında tarihin en yüksek aylık ihracat rakamı olan 23 milyar 11 milyon dolara ulaşılmıştır. Merkez Bankası'nın brüt rezervleri 1 Aralık itibarıyla 140,1 milyar dolar ile tarihi rekor seviyesine yükselmiştir" dedi.

Rezervlerimizi daha da güçlendireceğiz

AA’nın yer verdiği habere göre; Yılmaz, "Ekonomide öngörülebilirliği artırmayı hızlandırıyoruz. Güven ortamını pekiştiriyoruz. Türkiye'nin CDS'leri düşüyor. Enflasyon sorununun farkındayız. Önceliğimiz enflasyonu düşürmek. Enflasyon aylık bazda düşüyor. Yıllık bazda belirgin düşüş 2024'ün ortalarında başlar. İhracat performansımız güçlü. Kasım ihracatı 23 milyarı aştı. Merkez Bankası rezervleri 140,1 milyar dolar. Rezervlerimizi daha da güçlendireceğiz" dedi ve ekledi:

Enflasyon düşüş

Enflasyondaki düşüş 2024 ortalarından itibaren görülmeye başlanacak

"2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin göstergeler ekonomik büyümenin devam ettiğine işaret etmektedir. İşsizlik oranımız 8,9 ile tek haneli seviyededir. Ekonomimiz büyürken, enflasyonla mücadeleden de vazgeçmiyoruz. Uyguladığımız para ve maliye politikalarıyla OVP'de yıl sonu hedefimizle uyumlu bir şekilde enflasyondaki aylık bazdaki düşüşler devam etmektedir. Yıllık bazda belirgin düşüşü ise 2024 ortalarından sonra görmeyi bekliyoruz."

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal