Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türk Devletleri Medya toplantısında video mesaj! Dijital faşizm tehdit unsuru oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türk Devletleri Medya toplantısına video mesaj gönderdi. İşte Türk Devletleri Medya toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı haberin detaylarında...

14.05.2022-13:48 - (Son Güncelleme: 14.05.2022-18:07)

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyon Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkilileri 4. Toplantısı'na video mesaj gönderdi. Erdoğan video mesajında şu sözleri söyledi: 

''Dezenformasyonla mücadele hayati öneme sahiptir''

''Bugünkü toplantımızda en çok istismar ve ihmal edilen alanlardan biri olan medya konusunda işbirliğimizin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Malumunuz Türk dünyası olarak geçen yıl Türk devletleri teşkilatının tesisiyle birlikte aramızdaki dayanışmayı bir üst aşamaya taşıdık. Böylece siyasetten eğitime, ekonomiden güvenlik iş birliğine kadar pek çok alanda yeni dönemin temelini oluşturduk. Türk dünyası 2040 vizyon belgesi ışığında dayanışmamızı farklı sahalara teşmil ederek daha da güçlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Medya ve iletişim konuları, sosyal medya ile dezenformasyon mücadele siyasi ve sosyal bekamızın temini açısından hayati öneme sahiptir.'' dedi.

''Güçlerimizi birleştirmemizin vazgeçilmez olduğunu gösterdik''

Başkan Erdoğan, ''Karabağ Savaşı sırasında şahit olduğumuz yalan ve iftira furyası bize hem bu meselenin önemin hatırlatmış hem de güçlerimizi birleştirmemizin ne kadar vazgeçilmez olduğunu göstermiştir. Savaş sadece sahada verilmemiş. Yazılı ve görsel basından sosyal medyaya kadar pek çok mecrada 44 gün boyunca çetin bir mücadele yürütülmüştür. Yaşadığımız acı tecrübeler ışığında artık hepimiz şu gerçeği çok net biçimde görüyoruz. Demokrasilerde 4. kuvvet olarak nitelenen medya, belli güçlerin, belli küresel şirketlerin art niyetli çevrelerin elinde hakikatleri tahrif eden, gerçeğin üstünü örten bir manipülasyon aracına dönüşebilmektedir.'' diye söyledi. 


''Dijital faşizm milyarlarca insanın tehdit unsuru haline gelmiştir'' 

''Dijital faşizm bugün milyarlarca insanın doğru ve tarafsız haber alma hakkını engelleyen bir tehdit unsuru haline gelmiştir. Bilhassa hiçbir otokontrolün, denetimin. Kuralın etik değerlerin olmadığı sosyal medya mecraları tüm toplumlar için ciddi riskler oluşturmaktadır. Yalanın, iftiranın, çarpıtmanın kol gezdiği bu mecralarda hakikati aramak hakikate ulaşmak hakikatin savunucusu olmak çok daha büyük önem kazanmıştır. İletişim konusunu bu bakımdan en az savunma, güvenlik ve sağlık gibi stratejik önemi haiz bir mesele olarak görüyorum. Bu tarz toplantılarda, dezenformasyonla mücadele, bilgi güvenliği, milli bilgi teknolojileri hamlesi ve ortak kültürü önceleyen özellikle film ve dizi projeleri gibi hususlarda aramızdaki işbirliğinin daha da gelişeceğine ümit ediyorum. Bu düşüncelerle Türk Devletleri Teşkilatı, Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer Toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimize mutluluk, refah ve esenlik temenni ediyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla.'' dedi.

Hüsna Gizem Güven
husnagizemguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal