Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Batı’ya sert ifadeler: Teröristlere gelince hoşgörülü davranıyorlar

İstanbul’da düzenlenen İslam Dünyası Anayasa Yargısı Konferansı Açılış Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı’yı sert sözlerle hedef aldı. Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı zulüm konusunda sessiz kalan ülkeleri eleştiren Erdoğan, "Yunanistan'ın göçmen tavrı vahşet boyutuna vardı. Batı bu zulme tepki vermiyor. Göçmenlere kapı duvar olan kurumlar, sıra PKK'lı ve FETÖ'cü teröristlere gelince hoşgörülü davranıyorlar." dedi.

23.12.2022-12:18 - (Son Güncelleme: 23.12.2022-17:39) Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Batı’ya sert ifadeler: Teröristlere gelince hoşgörülü davranıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen İslam Dünyası Anayasa Yargısı Konferansı Açılış Kongresi’nde gündeme dair dikkat çeken ifadelerin yer aldığı bir açıklama yaptı. Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı zulüm konusunda sessiz kalan ülkeleri eleştiren Erdoğan, "Yunanistan'ın göçmen tavrı vahşet boyutuna vardı. Batı bu zulme tepki vermiyor. Göçmenlere kapı duvar olan kurumlar, sıra PKK'lı ve FETÖ'cü teröristlere gelince hoşgörülü davranıyorlar." dedi.

AA’da yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Devleti ayakta tutan insandır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konferansa katkı sağlayacak yüksek mahkeme temsilcilerine ve hukuk insanlarına teşekkür ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Konferansın düzenlenmesinde emeği geçen Anayasa Mahkemesi Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyor, toplantımızın İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabb'imden niyaz ediyorum. Bizim devlet geleneğimizin esasını, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu' oluşturur. Buna göre devletin de devletin tüm kurumlarının da asli varlık sebebi insandır, eşref-i mahlukat olan insana hizmettir. Devletin görevi hepsi eşit haklara sahip vatandaşlarına güvenlikten temel ihtiyaçların karşılanmasına her alanda birinci sınıf hizmet vermektir. Kamu eliyle vatandaşa sunulan hizmetin kalitesini belirleyen kıstas ise devleti yöneten kadroların bilgisi, becerisi, vizyonu, dirayetidir. Devlet dediğimiz mekanizmanın, varoluş gayesini yerine getirebilmesi, vizyoner yöneticiler vasıtasıyla tüm organlarının sağlıklı işleyişine bağlıdır. Hiç şüphesiz devlet de kendi içinde bir güçler dengesine sahiptir. Bu denge ne kadar sağlıklı kurulur ve işletilirse devlet mekanizması ve onu oluşturan kurumlar da o derece iyi, verimli etkin çalışır. Demokratik sistemin omurgasını oluşturan erkler arasında çekişme, çatışma veya yıkıcı rekabet yaşanması halinde ise bunun zararını toplum görmektedir. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki denge kadar, bunların her birinin kendi içindeki uyumu da önemlidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Göçmenler

Adalet devlet mimarısın ayakta tutan kilit taştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

"Adalet sadece mülkün temeli değildir, aynı zamanda devlet mimarisini bir arada tutan kilit taşıdır. Yargının bağımsızlığıyla birlikte tarafsızlığını da anayasal güvenceye alarak hukuk sistemimizin önemli bir eksiğini gidermiş olduk.Önümüzdeki yıl yürütmeyi daha etkin kılma yanında yasama ve yargıyı da güçlendirecek yeni reformları ülkemize kazandırmak istiyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Göçmenler-1

Teröristlere gelince hoşgörülü davranıyorlar

"İslam dünyası bilhassa hukuk ve adalet konusunda çoğu haksız, temelsiz ve insaf sınırlarını aşan eleştirilere maruz kalıyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendi sömürgeci geçmişleriyle yüzleşme erdemini gösteremeyenler, ağızlarını her açtıklarında bize insan haklarından hukukun üstünlüğünden bahsediyor. Söz konusu kendi güvenlikleri olunca taş üstüne taş, baş üstünde baş bırakmayanlar, bizim hukuk ve adalet sistemimize laf söylüyorlar. Dünyanın birçok ülkesinde eli kanlı terör örgütlerini desteklemekte hiçbir beis görmeyenler bizlere insan hayatının kutsallığına dair nutuk çekiyor." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriyeli, Iraklı, Afrikalı göçmenlere kapı duvar olan kurumlar, sıra PKK'lı ve FETÖ'cü teröristlere gelince olabildiğince hoşgörülü davranıyorlar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı komşumuz Yunanistan'ın göçmenlere karşı sergilediği tavır artık vahşet boyutuna varmıştır." diye konuştu. 

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal